Gündem Haber

Kızılay Web Banner 980X100

İran’da halkın tepkisi büyüyor

İran yönetiminin skandal hataları sonrası İran halkı sokağa indi. ”Süleymani’yi öldüren ABD’den intikam alındığını ve 80 ABD askerinin öldürüldüğünü açıklayan yöneticilerin yalanlarına inanmıyoruz” sözlerini meydanlarda açıkça ifade eden halk ”Süleymani katildir, rehberi Hamaney haindir” sloganlarıyla da Tahran’daki Süleymani posterlerini binalardan indirmeye başladı.

İran’da halkın tepkisi büyüyor
11 Ocak 2020 - 21:13

İran’da son 1 haftadır tansiyon hiç düşmeden yüksekliğini artırmaya devam ediyor. 3 Ocak gecesi öldürülen İran’ın iki numarası Kasım Süleymani’nin İran halkı üzerindeki etkisinin giderek azaldığı ve öfkeye dönüştüğü bir haftayı geçiren İran’da yönetim karşıtlığı şiddetini artırıyor.

Özellikle suikastin ilk günlerinde ABD’ye duyulan öfke Süleymani’nin cenazesi ve sonrasında ABD’ye ciddi bir cevap verilememesinin ardından son olarak da Ukrayna uçağının yanlışlıkla düşürülmesi İran’da sabrı taşırmış gibi görünüyor.

Son iki gündür devam eden protestolar neticesinde özellikle Tahran’da dini lider Hamaney’e ”hain” sloganları atan İran halkı bu akşam saatlerinde de Kasım Süleymani aleyhinde sloganlar attılar.

”Süleymani katildir, rehberi Hamaney haindir” sloganlarını atan halk, Tahran’daki Süleymani posterlerini binalardan indirmeye başladı.

DEVRİM MUHAFIZLARI: TÜM SORUMLULUĞU ALIYORUZ

İran haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, İran Devrim Muhafızları Komutanı Emir Ali Hacızade Tahran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağına dair açıklama yaptı. Hacızade açıklamasında, uçağın Cruise füzesi sanıldığını ve kısa menzilli füzeyle vurulduğunu belirtti. Ayrıca Hacızade tüm sorumluluğu aldıklarını vurguladı.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz İLETİŞİM: haberbilgi@hotmail.com

Gündem Haber