Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Türk İHA’ları İngiltere’de gündem oldu

Son dönemde Türkiye’nin büyük bir atılım yaptığı İHA piyasası İngiliz basınının gündem maddesi oldu. İngiliz gazetelerinden The Guardian, kapsamlı bir dosya hazırladı.

Türk İHA’ları İngiltere’de gündem oldu
27 Kasım 2019 - 18:41
Banner 728x90

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, son dönemde Türkiye’nin söz sahibi olduğu İHA-SİHA rekabetindeki başarısını sayfalarına taşıdı. Dan Sabbagh ve Bethan McKernan imzalı haberde, “Ortaya çıktı: İngiltere teknolojisi Türkiye’nin küresel drone gücü olarak yükselmesine nasıl katkı sağladı” başlığı kullanıldı.

“TÜRKİYE DÜNYADA EN BÜYÜK İKİNCİ SİHA ORDUSUNA SAHİP”

Makalede, İngiltere merkezli teknoloji üreticilerinin Türkiye’nin yaptığı İHA’ların geliştirme sürecinde kilit bir rol üstlendiği belirtildi. Guardian’da yayınlanan makalede, “Brighton’daki bir fabrikadan hayati öneme sahip destek geldi ve bu destek Türkiye’yi dünyadaki en büyük ikinci silahlı İHA ordusuna sahip oldu. İlk olarak ABD’nin terörle mücadelede kullandığı bu yöntemi uygulamaya başladı” ifadesi yer aldı.

İNGİLİZ ŞİRKET VURGUSU

Türk yapımı Bayraktar TB2 isimli insansız hava aracını Türkiye’nin kullandığı hatırlatılırken, “Bayraktar TB2’ler bir Türk şirketi tarafından üretilse de Brighton’ın dışında bulunan EDO MBM Technology’nin verdiği Hornet füze şasisi olmadan geliştirilemezdi. Dönemin Türkiye Başbakanı olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’den Predator dronelarını almak istedi fakat bunu Kongre engelleyince Ankara diğer alternatiflere gitti” ifadesi kullanıldı.

“İHA’LARIN GELİŞTİRİLMESİNDE İNGİLİZLERDEN ALINAN SİSTEM KULLANILIYOR”

İHA’nın geliştirme aşamasında İngilizlerden alınan sistemi kullandığı belirtilirken EDO MBM’nin bunun, “Mikro cephaneler” taşımak için kullandığı aktarıldı. Haberde, küçük, hafif ve ağırlık yaratmayacak cephanelerin İngilizlerin geliştirdiği sistem aracılığıyla taşındığı belirtildi.

“TÜRKİYE’NİN BAŞARISINDAN PAY KAPMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Guardian’ın makalesi sosyal medyada tartışma yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı İngilizlerin Türkiye’nin başarısından pay elde etmek için bu tarz bir makale hazırladığını öne sürdü

Banner 728x90

kurtkoy escort