Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ABD’de büyük tartışma: Maske gerilimi

ABD’de aşı ol maskeyi çıkar kampanyaları büyük tartışmalara neden oldu. Bazı kesim aşı olunsa dahi maske takılması gerektiğini savunuyor.

ABD’de büyük tartışma: Maske gerilimi
15 Mayıs 2021 - 17:56

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC), Amerika’da tamamen aşılanmış kişilerin maske takmalarına gerek olmadığını açıkladığı kampanya her ne kadar sevindirici olsa sa bazı kesimler bundan rahatsızlık duydu.

Kampanyaya karşı gelen birçok kişi, salgının geçip geçmediği konusundan tam emin olamadığı için bir süre daha maske takmayı sürdürmekten yana.

HENÜZ HAZIR DEĞİLİZ”

CDC’nin son kararı ülkedeki eyaletlerde de farklı yorumlandı. New York Valisi Andrew Cuomo, CDC’nin kararını değerlendirdiklerini ancak uygulamaya henüz hazır olmadıklarını açıkladı.

Vali Cuomo, CDC’nin almış olduğu son kararı salgın sürecinde hep ortak hareket ettikleri New Jersey ve Connecticut eyaleti yetkilileriyle birlikte değerlendireceklerini kaydetti.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Vali Cuomo ,“New York’ta, biz bu salgının en kötüsünü yaşadık. Başarılı bir şekilde yeniden açılma stratejimizdeyse bize yol göstermesi için her zaman gerçeklere ve bilime güvendik” dedi. Vali Cuomo, her şeyi titizlikle incelediklerini belirterek “CDC’den aşılananlar için maske takma ve sosyal mesafeyle ilgili yeni yenilenmiş kılavuzu aldık. Bu yeni kararı New York eyaleti Sağlık Direktörü Doktor Howard Zucker ve çevredeki eyaletlerdeki ortaklarımız ve sağlık uzmanlarımızla istişare halinde gözden geçiriyoruz. Henüz kararımızı vermedik” dedi.

“AŞI OLUN”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da CDC’nin son maske kararını incelediklerini, ancak kentin kamusal alanlardaki kapalı mekanlarında uyguladıkları maske zorunluluğunu hafifletmek için tereddüt içinde olduğunu belirtti.

Başkan de Blasio, “CDC’nin son kılavuzunu gözden geçiriyoruz. Çünkü alınan son maske kararı New York’ta tüm okullar, toplu taşıma araçları, sağlık hizmetleri, insanların toplu bulundukları ortamlar ve daha fazlası için hala önemli olacak. Ancak benim mesajım hala açık. Aşı olmak şehrimizi, hayatlarımızı yeniden geri getirmenin tek yolu. Aşı olun” dedi.

SOKAKLARDA GERİLİM

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin aldığı karar sonrasında, süpermarket, restoran, spor salonları gibi işyerlerine maskesiz girenlerle gerilim yaşanmaya başladı.

Birçok kişi bu kararı salgının sonuna gelindiğinin işareti olarak değerlendirip maskesini çıkartarak sosyal mesafe kuralını askıya almayı tercih etse de bazıları mutasyon endişesi nedeniyle asla maskelerini çıkarmayı düşünmüyor.