Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

AB’den yeni Türkiye açıklaması!

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Yunan medyasına yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Doğu Akdeniz konusunda son bir şans daha verdiklerini, eğer Ankara 25 Eylül’e kadar bir çözüm yolu bulmazsa, yaptırımları uygulayacakları tehdidinde bulundu.

AB’den yeni Türkiye açıklaması!
02 Eylül 2020 - 13:33

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Yunan Alpha televizyonuna Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile artan gerilime dair açıklamalarda bulundu.

“ANKARA’YA SON BİR ŞANS VERECEĞİZ”

AB liderlerinin 24-25 Eylül’deki görüşmesi öncesinde, Türkiye’ye son bir şans vermenin yolunu aradıklarını belirten Schinas, kimsenin AB’yi tehdit edip şantaj yapamayacağını söyleyerek, 25 Eylül’e kadar bir yol bulunmazsa Ankara’ya yaptırımların uygulanacağı tehdidinde bulundu. Yaptırımların sertliği hakkında bir soruya ise, önceden ilan edilmeyen yaptırımların en çok zarar veren yaptırımlar olduğunu dile getirdi.

 

KRİTİK TARİH 24-25 EYLÜL! TÜM ÜLKELERİN ONAYI GEREKİYOR

Geçtiğimiz ay toplanan AB Dışişleri bakanları, Türkiye’ye karşı alınacak önlemler için Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Josep Borrell’e yetki vermişti. Borrell, 27-28 Ağustos’ta Berlin’de yapılan AB toplantısında, ekonomik yaptırımlar dahil Türkiye’ye karşı alınabilecek kararları açıklamamıştı.

Ankara’ya olası yaptırımların uygulanması için 27 üye ülkenin onayı gerekiyor. Türkiye’ye bir yaptırım uygulanacaksa eğer, 24-25 Eylül’deki AB toplantısında karara bağlanacak.

TÜRKİYE OLASI YAPTIRIMLAR NELER?

27-28 Ağustos’taki görüşme sonrası basın açıklaması yapan Borrell, Türkiye’ye karşı yaptırımlarının uygulanması için bir taslak metnin hazır olduğunu ve üzerinde mutabakat sağlandığını söylemişti. Kısıtlayıcı tedbirlerin neler olacağı hakkında bilgi veren Borrell, çeşitli seçenekler arasında kişilere yönelik tedbirler bulunduğunu ancak duruma göre varlıkların dondurulması, Avrupa limanlarının, teknolojisinin kullanımı, finansal ve Türk ekonomisinin Avrupa ekonomisiyle bağlantılı sektörel faaliyetlerinin de gündeme gelebileceğini aktarmıştı.