Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Avrupa için saat işliyor! Açık açık söyledi: Her an dağılabilir

İtalya’nın eski başbakanı ve Avrupa Birliği Ekonomi Komisyonu üyesi Paolo Gentiloni, Avrupa’nın koronavirüs pandemisi nedeniyle içinde olduğu durumu atlatması için 1,5 trilyon avroya (1,63 trilyon dolar) ihtiyacı olduğunu söyledi. Gentiloni, ortak pazarın parçalanabileceği uyarısında da bulundu.

Avrupa için saat işliyor! Açık açık söyledi: Her an dağılabilir
20 Nisan 2020 - 18:09

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Corona virus / Covid-19) pandemisi, küresel ekonomiyi de alt üst etti.

Pandeminin en büyük darbeyi vurduğu ülkelerden biri olan İtalya’nın eski başbakanı Avrupa Birliği Ekonomi Komisyonu üyesi Paolo Gentiloni, birliğin içinde olduğu zor durumla ilgili Der Spiegel’e açıklamalarda bulundu.

Gentiloni, AB liderlerinin Covid-19 krizi zirvesi öncesinde verdiği demeçte, Avrupa Birliği’nin ayakta kalması için ve kıtayı tahrip eden koronavirüs salgınından kurtulması için finansal enjeksiyonlar gerektiğini belirtti.

Gentiloni ‘Bu krizle başa çıkmak için 1,5 trilyon avroya (1,63 trilyon dolar) ihtiyaç duyulabilir.’ dedi.

Komisyonun Ekonomik ve Mali İşler Komiseri olan Gentiloni, Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa Birliği’nin ekonomik ve siyasi varlığını tehdit eden ‘en kötü krizden’ geçtiğini söyledi.

Gentiloni, AB’deki GSYİH’da benzeri görülmemiş bir şekilde yüzde 7,5 düşüş görülebileceğini söyleyen, Uluslararası Para Fonu (IMF) tahmini de hatırlattı. 2009 yılında, küresel mali kriz sırasında AB’nin GSYİH’sı sadece yüzde 4,4 azaldı.

ORTAK PAZAR DAĞILABİLİR

Gentiloni ülkesinin aksine, bir süredir Avrupa Birliği yönetimi ve Birlik içinde Almanya, Hollanda ve Finlandiya gibi ülkelerle ters düştükleri salgının ekonomik etkisiyle mücadele etmede ortak tahvil (korona tahvil / Euroband) yaklaşımını da reddetti. Krizin atlatılması için, Avrupa bunun yerine acilen ‘yeniden yapılanmayı finanse etmek için ortak bir araca ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Gentiloni’ye göre aksi takdirde, Avro Bölgesi’ndeki ekonomiler ile ‘Tek Pazar’ın geri kalanı arasındaki farkların çok büyük hale gelmesi ve bu ikisinin dağılması durumu riski ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, Euro Bölgesi şimdiye kadar tıbbi harcamaları finanse etmek ve küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmak için sadece 500 milyar avro tahsis ettiler.

‘Saat işliyor’ uyarısında bulunan Gentiloni, ‘Virüs bizimle barış yapmasını bekleyemeyiz. Yeniden yapılanma şimdi ilkbaharda, yaz aylarında başlamalı.‘ dedi.

ALMANYA DERİN BİR RESESYONDA

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Almanya ekonomisinin derin bir resesyonun içinde olduğunu ve koronavirüse dair kısıtlamalar uzun bir süre devam ettiği sürece ekonomik iyileşmenin hızlı olmasının muhtemel olmadığını açıkladı. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da Mart ortasında başlatılan kısıtlamaların bazılarının kaldırılması görüşülüyor olsa da tecrit nedeniyle ekonomi durma noktasına geldi.

Bundesbank, “Aşı gibi tıbbi bir çözüm bulunmadığı sürece temel kısıtlamalar kaldırılmayacaktır. Bu nedenle, hızlı ve güçlü ekonomik iyileşme şimdilik olası görünmüyor” dedi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Almanya ekonomisinin bu yıl yüzde 7.5 daralmasını bekliyor. Beklentiler geniş bir aralıkta değişiklik gösterse de tahminlerin çoğu ekonominin yüzde 5’ten fazla daraldığı 2009’da yaşanana kıyasla daha büyük bir resesyona girdiğine işaret ediyor.

GEVŞEK PARA POLİTİKASI İYİLEŞMEYİ DESTEKLEYECEK

Bundesbank, araba üretiminde ve hanehalkı harcamalarında yaşanan düşüşe dikkat çekerek birinci çeyrek sonuçları zaten oldukça kötü etkilenmiş durumda olduğu ancak ikinci çeyreğin daha kötü olabileceği tespitinde bulundu. Bundesbank, gevşek para ve mali politikaların iyileşmeyi destekleyeceğini söyleyerek “Ancak, Almanya ekonomisinin içinden çıkamayacağı aşağı yönlü bir döngüye gireceğine dair endişe duyulmuyor” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda düşük petrol fiyatları müşterilere hemen yansıtıldığı için enflasyonun gelecek aylarda sert bir şekilde düşebileceğini de ekledi.