Gündem Haber

Kızılay Web Banner 950X100

Bakan Kurum’dan önemli açıklamalar!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ AFAD Müdürlüğü İl Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum yaptığı açıklamada, “Burada da hasar tespit çalışmalarında sona yaklaştık, tamamlamak üzereyiz” dedi. Bakan Kurum, “Kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyuyoruz.” açıkalmasında bulundu.

Bakan Kurum’dan önemli açıklamalar!
18 Mart 2023 - 16:13
Kızılay Web Banner 300X300

Bakan Kurum’un açıklamalarından satır başları şöyle; Elazığ depremden etkilenen illerimizden bir tanesiydi. 3 yıl önce yapmış olduğumuz büyük dönüşüm sayesinde bu depremden en az hasarın yaşandığı illerimizden bir tanesi oldu. Devletimiz tüm imkanlarıyla birlikte çalışmaları sahada yürütüyor. Enkaz kaldırma süreçleri, hasarlı binalarımızın tespitleri, çadırkent yine ihtiyacı olan vatandaşlarımıza çadır kurulum süreçlerini koordineli bir şekilde yürüttük. Bundan sonraki süreci de 3 yıl önceki depremde devletimiz nasıl hareket ettiyse bu depremde de aynı anlayışla harekete edeceğiz. Bu çerçevede tüm illerimizde devletimiz 2.5 milyondan fazla vatandaşımızın iskanını sağlıyor. Önümüzdeki 1.5 ay içerisinde vatandaşlarımızı konteyner kent alanlarına, çelikten yaptığımız yapılara yerleştirme sürecini yürütüyor olacağız. Burada da hasar tespit çalışmalarında sona yaklaştık, tamamlamak üzereyiz. Depremden etkilenen illerimizde 1 milyon 875 bin binada inceleme yaptık ve içerisinde 883 bin bağımsız bölümden oluşan 301 bin binanın yıkılacak, acil yıkılacak, yıkık veya orta hasarlı olduğunun tespitini yaptık. 21 Şubat’tan bugüne yaklaşık 34 bin konutun ihalesini yaparak yapım sözleşmelerini imzaladık sahada fiilen yapımına başladık. İnşa faaliyetlerini bilim insanlarımızın önerileri doğrultusunda yürütüyoruz. Merkezde 7 bin 500 konutumuzun yapımını başlatmış durumdayız. Belediyelerimizle en doğru yeri en doğru alanı hep birlikte istişare ettik.  1 yıl içerisinde vatandaşlarımızı sağlam, güveli konutlara yerleştirme hedefiyle çalışmalarımızı yürüteceğiz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNE DESTEK VERİYORUZ

Kentsel dönüşüm sürecine destek veriyoruz. Yüklenici firmalara da destek paketini bu projeyi açıkladık. Müteahhitlerimize de ilk kez teşvik veriyoruz. Kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyuyoruz.