Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Balıkçılar bu sezon hedeflerinin yarısına bile ulaşamadı

Balıkçılar bu sezon hedeflerinin yarısına bile ulaşamadı
22 Kasım 2019 - 15:05

Balıkçılar umutla başladıkları yeni av sezonunda umduklarını bulamadı. Hamsi sezonunun 12. ayın sonlarına doğru kapanacağını ve teknelerin Gürcistan, Rusya sularına geçerek buralarda avlanacağını belirten balıkçılar, deniz suyu sıcaklığının da fazla olmasının hamsi avcılığını her an sona erdirebileceğini söylediler.

Denizer Balıkçılık’ın sahibi Recep Denizer, avlanan hamsinin yüzde 20’sinin fabrikalara gittiğini belirterek, “Hamsi, daha evvelki yıllara göre bakılırsa sezon 11-12 ayın sonlarında kapanır. Bu süreçten sonra tekneler Rusya’ya geçer, orada avlanmaya devam eder. Daha evvelki yıllara göre bu sezon Karadeniz hamsisi istenilen irilikte değil. Şu anda yeniliyor, çok da yağlı, çok da lezzetli. İstediğimiz kadar bol çıkmamış olsa bile tüketiliyor. Avlanan hamsinin yüzde 20’si fabrikalara gidiyor, yüzde 80’i ise insan gıdası olarak tüketiliyor.

Şu andaki görüntü bu. Hamsi avcılığı devam ediyor. Hamsi daha evvelki yıllara oranla kıyılarda değil çok açıkta avlanıyor. Bu şekilde ne kadar daha devam eder biz de kestiremiyoruz” dedi.