Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Çoruh Üniversitesinde adrese teslim ilan!

Çoruh Üniversitesinde adrese teslim ilan!
27 Aralık 2019 - 22:50
Banner 728x90

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin 9 araştırma görevlisi ve öğretim üyesi alımı için verdiği ilanda aranan koşullardan biri de ‘kişiye özel ilan’ kuşkusu doğurdu. İlanda, Artvin Meslek Yüksekokulu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü’ne öğretim görevlisi alınacağı bilgisi paylaşıldı.

Hukuk ya da işletme mezunu olması istenen öğretim görevlisi adayından ALES ve yabancı dil puanı talep edilmedi. Ancak ilana alınacak bu kişinin “Vücut Geliştirme ve Fitness Kıdemli Antrenörlük Belgesine Sahip Olması” şartı konuldu.

YÖK’TEN KİŞİYE ÖZEL KADRO İLANLARI KONUSUNDA YAZI GÖNDERİLMİŞTİ

YÖK Başkanı Yekta Saraç, kişiye özel kadro ilanlarının yarattığı rahatsızlık nedeniyle üniversitelere yazı göndererek, “Öğretim üyesi kadro ilanlarında bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmayan, bir adayı tanımlayan şartlarda yer verilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor” demişti. Bu yazıya karşın kişiye özel ilan veren Artvin Çoruh Üniversitesi 2017’de de benzer bir ilanla gündeme gelmişti.

Rektörlük, zihinsel engelliler anabilim dalında görev yapacak öğretim üyesi bulmak için verdiği ilanda, başvuranların ‘kimya doktorası’ yapmış olmasını şart koşmuştu. Özel Eğitimciler Derneği üniversite yönetimine şöyle tepki göstermişti: “Özel Eğitim alanına nitelikli öğretmen yetiştirilmesinin en önemli şartlarından birisi, alanında akademik kariyer yapmış nitelikli akademisyenler tarafından eğitilmesi ve özel eğitim gereksinimlilik tanımı içerisinde olan bireylerin eğitim sürecinde bilimsel eğitim uygulamaları konusunda derin bir mesleki görüş ve uygulama yeterliliklerinin kazanılmasıdır. İlanda belirtilen koşullara sahip akademik özellikler, bu bölümde olması gereken akademik personellerin özellikleri ve donanımı ile uyuşmamaktadır.”

Banner 728x90