Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Cumhuriyet gazetesinden Fahrettin Altun’la ilgili bir yalan haber daha

Cumhuriyet gazetesi, Fahrettin Altun’un evi üzerinden algı operasyonu oluşturmak için haber yapmaya devam ediyor. Usulsüz inşa haberleri çürütülen gazete, bugün de arsa bedelinin çok altında kiralandığını iddia etti. Ancak gerçek öyle değil. Vakıflar Genel Müdürlüğünün ilanlarında, bölgede birçok arsanın benzer fiyatlarda kiralandığı görülüyor.

Cumhuriyet gazetesinden Fahrettin Altun’la ilgili bir yalan haber daha
17 Nisan 2020 - 17:51

Cumhuriyet gazetesi, Fahrettin Altun’un eviyle ilgili yalan haberlerine devam ediyor. Daha önce Altun’un evinin yanındaki araziye usulsüz olarak yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptığını iddia eden gazete, bugünkü haberinde de Altun’un araziyi ihaleyle aylık 258 liraya kiraladığını haber yaptı.

Ancak, algı operasyonları yapan Cumhuriyet gazetesinin yalan haberleri bir bir çürütüldü. 

100 LİRAYA BAŞKA İLANLAR DA VAR

Zira, İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğünün kira ihalelerinde, arsa kira fiyatlarının değişiklik gösterdiği görülüyor. Mesela Üsküdar Selamiali mahallesinde 138 metrekarelik arsanın aylık kira bedeli 250; yine Üsküdar İcadiye mahallesinde 113 metrekarelik arsanın aylık kira bedeli 100 lira olarak açıklandı. 

İNŞAAT FAALİYETİ YOK, MAHALLELİ ÇEVRE DÜZENLEMESİNDEN MEMNUN

İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, öteden beri gelir getirmeyen ve atıl kaldığından çöplük haline gelen alanda 14 Nisan 2020 tarihinde saat 12:00’da yeniden kontrol gerçekleştirdi.

Arsa üzerinde herhangi temelli bir yapı inşa edilmediğini tespit eden İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, yapılan işin peyzaj çalışması, taşınmazların eğimi nedeniyle şev düzeltme, çit çekme ve teraslama olduğunu saptadı.

Taşınmazın metruk görüntüsünü düzeltmek amaçlı yapılmış olan bu çalışmanın, mahalle halkınca da takdirle karşılandığı öğrenildi.

ARSA 20 LİRAYA BİLE İHALE EDİLDİ, 2012’DEN BU YANA TALİPLİSİ ÇIKMADI

Taşınmazların 2012 yılından 2017 yılına kadar taliplisi olmadığı için ihaleye dahi çıkarılmadığı öğrenildi.

Daha önceki yıllarda ise 20 lira ile 54 lira arasında değişen aylık kira bedelleri ile ihale edilen arsanın kiracılığı, bu dönemler sonunda kiralayanlar tarafından eğimli bir konumda, çalılık bir halde olduğu ve gelir getirici durumunun bulunmadığı gibi nedenlerle devam ettirilmedi.

Daha sonra atıl kalan ve çöplük haline gelen arsayla ilgili mahalle halkı ve muhtarlık tarafından ilgili mercilere defalarca şikayet yapıldı.

Söz konusu arsadaki parsellerden her biri en son aylık 100 lira muhammen bedelle olmak üzere, 2017 yılından 2019 yılına kadar defalarca açık ihaleye çıkarılmasına rağmen yine de taliplisi çıkmadı.

2019 yılı sonu itibarıyla boş durumdaki arsa, Vakıflar tarafından 2886 sayılı yasa gereği 10 yıl süreli olarak yeniden açık ihale listesine dahil edildi.

Herkese açık ihalenin 8 Nisan’da saat 10:30’da gerçekleştirileceği haftalar öncesinden duyuruldu

İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, söz konusu arsa ile birlikte toplam 36 taşınmazın kiralama ihalesini 8 Nisan 2020 tarihinde saat 10:30’da Hizmet Binası’nda yapacağını, Basın İlan Kurumu aracılığıyla 23 ve 25 Mart 2020 tarihlerinde gazetelerde yayımlanan resmi ilanlarla duyurdu.

İlanlar, ayrıca ilgili tarihlerde resmi ilan portalı olan “ilan.gov.tr” ile Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesi “vgm.gov.tr” adreslerinde tüm detaylarıyla yayınlandı.

İlanda, “İşbu listede özellikleri yazılı taşınmazlar karşılarında yazılı muhammen bedeller üzerinden Kira dosyasındaki “Vakıf Taşınmazları Kira Genel Şartnamesi” dahilinde 08.04.2020 Çarşamba günü saat 10:30 da İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü Hizmet Binasında yapılacak olan ihale ile 2886 sayılı Kanunun 45. maddesine göre açık teklif usulü ihale neticesinde noter onaylı sözleşmeyle, 17. sıradaki taşınmaz hariç 31.12.2020 tarihine kadar kiraya verilecektir.” ifadelerine yer verildi.

İBB’NİN İHALEDEN 2 HAFTA ÖNCE HABERİ VARDI

İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, 24 Mart 2020 tarihinde ise taşınmazların kiralama ihalesine ilişkin ilanı ve detaylarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile bu iki ilin tüm ilçe belediye başkanlıklarının yanı sıra İstanbul ve Kocaeli illerindeki ilgili kaymakamlıklara da resmi yazı ile gönderdi.

İhale, belirtilen tarih ve saatte herkese açık olarak gerçekleştirildi

Söz konusu arsanın da içinde bulunduğu 36 taşınmazın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 45. maddesi çerçevesinde açık ihalesi 8 Nisan 2020 tarihinde saat 10:30’da yapıldı. 

Fahrettin Altun, ikametgahının arkasında bulunan arsa için temsilcisi aracılığıyla en yüksek teklifi verdi ve yıllık 3.100 lira bedelle ihale uhdesinde kaldı.

İhalenin ardından hukuki süreç doğrultusunda söz konusu arsaya ilişkin kira sözleşmesi 13 Nisan 2020 tarihinde imzalandı.