Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Dacia’dan Türkiye’ye büyük adım!

Dacia’nın 1.0 litre SCe motoru Oyak Renault Bursa fabrikalarında üretilecek.

Dacia’dan Türkiye’ye büyük adım!
27 Kasım 2019 - 21:16

7.8 milyon Euro yatırımla Oyak Renault Bursa fabrikalarında üretilecek 1.0 litre SCe motor Dacia Sandero ve Logan MCV modellerinde kullanılacak. Renault Grup markası Dacia 44 ülkede satış gerçekleştiriyor ve 27 ülkede rekor büyüme rakamları yakalamış durumda.

Hırvatistan’da gerçekleştirilen Dacia lansmanında başta EDC vites kutusuna kavuşan Duster olmak üzere yeni yüzüyle karşımıza çıkan Sandero, Stepwey ve Logan MCV’den önce yeni motor ve Dacia’nın pazar başarısından söz etmek istiyorum.

Dacia, Oyak Renaut Fabrikaları’nda üretilen yeni SCe 75 benzinli motoru pazara sunan ilk Renault Grubu markası. Bu motor üretimi için Bursa tesislerine 7.8 milyon Euro yeni yatırım yapılacak. Renault-Nissan birlikteliğinin kalite standartlarını taşıyan yeni motoru Sandero üzerinde denedim. Performans ve yakıt değerlerine ilave sessiz çalışması 1.0 litrelik bir motor için gerçekten başarılı. 75 beygir güç ve 97 Nm tork üreten üç silindirli motor ayrıca CO2 emisyonlarını yaklaşık yüzde 10 düşürüyor ve selefi 1.2 16V 75bg motora göre hissedilir bir tasarruf sağlıyor.

Markanın pazar durumuna gelirsek; Ekim 2016 sonunda dünya çapında 477 bin 967 adetlik satışa ulaşan Dacia bu sayede yüzde 6’lık artış yakalamış. Ayrıca, Avrupa’da 0,1 puan (yüzde 2,4); Avrasya bölgesinde 0,2 puan (yüzde 8.2) ve Kuzey Afrika Bölgesinde 0,8 puan (yüzde 18.5) pazar payını arttırmış. Bu rakamları kısaca söyle özetleyebilirim; Dacia, satışa sunulduğu 44 pazarın 27’sinde rekor düzeyde satışlar yakalamış.

Dacia’nın yeni modelleri Romanya’daki Pitesti, Fas’taki Tanca, Kazablanka’daki SOMACA ve Cezayir’deki Oran tesislerinde üretiliyor. Bu tesislerin her biri de artan müşteri taleplerini karşılayabilmek amacıyla üç vardiya halinde çalışıyorlar.

Türkiye’de dünya ülkeleri sıralamasında 5. sırada yer alan Dacia, 40 bin 332 adetlik satış rakamı ile yüzde 4,8 ile pazar payına ulaşmış ve bir önceki rekorunu yenilemiş durumda. Bu sonuçlarla özet olarak marka sıralamasında 8. sırada yer alıyor.