Gündem Haber

Kızılay Web Banner 950X100

DEVA Partisi’nden Mansur Yavaş’a yanıt

DEVA Partisi’nden ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Millet İttifakı liderlerinin milletvekili olarak partilerinin başında durması gerektiği yönündeki açıklamalarına yanıt geldi. Parti sözcüsü İdris Şahin, Yavaş’ın önerisi varsa Kılıçdaroğlu tarafından masaya getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘O masaya Sayın Mansur Yavaş’ın ismini bir lider getirmiştir ve o liderin talebi doğrultusunda müzakereyle karar verilmiştir’ açıklamasında bulundu.

DEVA Partisi’nden Mansur Yavaş’a yanıt
18 Mart 2023 - 15:02
Kızılay Web Banner 300X300

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın katıldığı bir televizyon programında altı liderin genel başkanlarının milletvekili olması ve partilerinin başında durması gerektiği yönündeki açıklamalarına DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin’den yanıt geldi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre; DEVA Partisi Genel Başkanı İdris Şahin, Yavaş’ın açıklamalarına yanıt olarak, “Cumhurbaşkanı Yardımcılığı altı liderin imzasıyla karara bağlandı, herkesin bu karara uygun hareket etmesi gerekir. Sayın Mansur Yavaş’ın bir önerisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu aracılığıyla elbette masaya getirebilir.” ifadesinde bulundu.

Mansur Yavaş, önerilerinin sadece kendisi ve Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcısı olması yönünde olduğunu dile getirerek, “Bunu Sayın Genel Başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın” ifadelerini kullanmıştı.

Şahin, “Parti liderlerinin milletvekili olması ile ilgili teklifi yapacak olan da yine parti liderleridir. Masaya ne getirilmişse o değerlendirilmiştir. İstişare, mutabakat ve müzakere ile cumhurbaşkanı adayı da belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı yardımcılıkları ile ilgili konu da altı liderin imzasıyla mutabakata bağlanmıştır. Herkesin o mutabakata uygun hareket etmesi gerekir. Aksi taktirde imzaya aykırı hareket edilmiş olur ve bu da hiçbir liderden beklenemez” diyerek masayı işaret etti.

“Eğer başka bir karar alınacaksa da yine o yer de altı liderin toplanacağı masadır. O masaya Sayın Mansur Yavaş’ın ismini bir lider getirmiştir ve o liderin talebi doğrultusunda müzakereyle karar verilmiştir, bu da yol haritasına işlenmiştir. Herkesin imzasının arkasında durma yükümlülüğü bulunmaktadır. Geçiş Sürecinin Yol Haritası’na dair farklı öneriler getirmek de yine sadece altı lidere mahsustur. Örneğin ben DEVA Partisi’nin Sözcüsü olarak o masaya öneride bulunamam. Sayın Yavaş’ın bir önerisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden elbette ki masaya getirebilir.” diyerek Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ve Belediye Başkanlığı’nın aynı anda yürütülebilmesi tartışmasına da değindi.

ANAYASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL
DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, bu tartışma ile ilgili de, “Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ile belediye başkanlığını aynı anda yürütebilmek anayasal olarak mümkün değil” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ve Belediye başkanlığı görevlerinin aynı anda yürütülmesi tartışmasıyla ilgili Yavaş, “Sayın Binali Yıldırım için aynı fikri önerenler, İBB Başkanı olunca Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak diyenler şimdi olmaz diyorlar. Hocaların hocası Ergun Özbudun. Dün yaptığı açıklamada bunun gayet mümkün olduğunu açıkladı. İki görev bir arada yürütülebilir” açıklamasında bulunmuştu.