Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Dörtlü Zirve sonrası ortak açıklama!

Dörtlü Zirve sonrası ortak açıklama!
03 Aralık 2019 - 18:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO İttifakı’nın kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek NATO Liderler Toplantısı’na katılmak üzere geldiği İngiltere’nin başkenti Londra’da Suriye konulu Dörtlü Zirve’ye katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Downing Street’teki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleştirilen zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

TSİ 19.30’da zirvenin sona ermesinin ardından Başbakanlık Ofisi’nden Almanya Başbakanı Merkel sonrasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti ayrıldı. Zirveden ayrılırken açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve gayet iyi geçti” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise, “Türk halkına saygım var, Türkiye büyük bir ülke. Fransa ve Avrupa’nın çıkarlarını korumaya çalışıyorum. Suriye’de çözüm için görüşmelerimiz sürüyor.”  açıklamasında bulundu.

Görüşme sonrası Almanya Başbakanı Merkel de açıklamalarda bulundu. Merkel yaptığı açıklamada, “İyi ve yararlı bir görüşme yaptık” ifadelerini kullandı.

Liderler zirve sonrası, Kraliçe II. Elizabeth tarafından heyetler onuruna Buckingham Sarayı’nda verilen resepsiyona iştirak ediyor. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberinde toplantıya; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı

İNGİLTERE: DÖRT LİDER ANLAŞTI

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Dörtlü zirvede liderler İdlib dahil Suriye’deki sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması konusunda anlaştı