Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

DSÖ’den orta yaşlılara net mesaj!

DSÖ’den orta yaşlılara net mesaj!
22 Mart 2020 - 20:19

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir açıklama geldi. DSÖ’nün üst düzey isimlerinden Mike Ryan korona virüs salgınına ilişkin yeni detayları paylaştı.

Ryan, korona virüsten sadece yaşlıların değil orta yaşlıların da ciddi etkilendiğini söyledi.

BBC’nin Andrew Marr Show isimli programına katılan Ryan, “Şu an gerçekten odaklanmamız gereken şey hasta olanları bulmak, virüsü taşıyanları bulmak ve onları izole etmek. Onları bularak, tecrit altına almalıyız” dedi.

Ryan, ”Asıl odaklanılması gereken hasta olanları, virüsü taşıyanları bulmak ve onları tecrit etmek” dedi. Ryan, karantina uygulamalarındaki tehlikenin güçlü sağlık önlemleri yürürlüğe konmadığı sürece, karantina uygulamaları kaldırıldığında hastalığın yeniden yükselmesi olduğunu kaydetti.

“SAVAŞI VİRÜSE GETİRMELİYİZ”

Ryan, “Yayılmayı bastırdığımızda virüsün arkasından gitmeliyiz. Savaşı virüse getirmeliyiz” ifadelerini kullandı. Mike Ryan, bazı aşıların geliştirilmekte olduğunu ancak sadece birinin testlerinin Amerika’da başladığını belirtti. Ryan İngiltere’deki birinin aşıyı ne zaman kullanabileceğiyle ilgili bir soruya da insanların gerçekçi olması gerektiğini söyleyerek yanıt verdi.

Ryan, “Güvenli olduğundan emin olmalıyız. En az bir yıldan bahsediyoruz” dedi. Aşılar gelecek diyen Ryan, “Dışarı çıkmalıyız ve yapmamız gerekeni yapmalıyız” diye konuştu.