Gündem Haber

Kızılay Web Banner 950X100

Emin Çapa’dan Babacan’a sert tepki!

Ali Babacan, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın hazırlayıp sunduğu Teke Tek programında soruları yanıtladı.

Emin Çapa’dan Babacan’a sert tepki!
27 Kasım 2019 - 18:10
Kızılay Web Banner 300X300

Babacan’ın konuşmasında Anayasa değişikliği ile ilgili “2007 Anayasa oylaması olağanüstü şartlarda yapıldı. Anayasa değişikliği rahat tartışılamadı. Parti içinde ve Meclis’te de rahat tartışılamadı. O dönemde benden kampanyaya katılmam istedi, ben ‘bunu savunamam’ dedim” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Bir dönem CNN Türk’ün Ekonomi Müdürlüğü’nü üstlenen Emin Çapa ise Babacan’ın söylediklerine çok sert eleştiriler getirdi. 

Çapa sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, Sn Ali Babacan’ı dinlerken kendimi gülmekten alamıyorum. Türkiye tek adam rejimine giderken bu rejimin yolunun taşlarının döşenmesine destek vermedi mi? Arkasındaki güç olan Abdullah Gül, tek adam rejimine giden süreci engellemek için parmağını kıpırdattı mı?” ifadelerini kullandı.

Çapa devamında şunları aktardı:

“Sn Babacan, “Reddi miras değil ama elimizi taşın altına koymamız lazım” diyor. Bunu hareketin ana destekçisi Sn Abdullah Gül’e de söyleyebilir mi acaba? Cumhurbaşkanlığı ikramı için, kenarda bekleyen yedek oyuncu olmak yerine, elini taşın altına koysun.

Sn Babacan’ın söylediği bir çok şey doğru. Tek sorun bütün şikayet ettiği şeylerin (demokrasiden uzaklaşma, gökten dolar yağarken yatırım yerine çılgın projelere para yatırma vs) gerçekleşme sürecinde kendisi bakandı.

Sonuç olarak, eskici dükkanından alınıp parlatılmış, cilalanmış kimselere, fikirlere ihtiyacımız yok. Bizim geçmişin üzerine çıkacak, geleceği inşa edecek yeni insanlara ihtiyacımız var. Bunlar da etrafta var mı? Gayet de var, yoksa da bulup çıkarmamız lazım.

Şunu söyleyim; Sn Babacan’ın partisinin Millet İttifakı’na dahil olması karşılığında, Sn Gül’ün ortak cumhurbaşkanı adayı olacağı planda, ben kendi oyum anlamında yokum. CB olduğu günleri unutmuş gibi Sn Gül’den medet umanların alkış kıyamet korosuna katılacak değilim.

Son CB seçiminde, “muhalif partilerin ortak adayı” olması için Sn Gül adına yürütülen çalışmaları biliyoruz. O zamanki itirazım hala geçerli; ülke felakete sürüklenirken CB olduğu dönemde Çankaya noterliği, sonrasında yedek oyuncu olarak sessiz kalan birine oy verecek değilim.

Bu arada elbette demokrasi adına, siyasi hayata atılan her partinin yolu açık olsun. Sn Babacan ve varsa başkalarının siyasete girmesi, bu hareketlerde kendilerini bulan veya bulacak olan kişiler için önemlidir. Ben sadece kendi oyum anlamında duruşumu yazıyorum.”