Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Erdoğan, Baltık planına neden onay verildiğini açıkladı!

NATO Zirvesi sonrasında açıklamalarda bulunan John Stoltenberg, Türkiye’nin NATO’da Baltık ülkeleri ve Polonya’nın savunması için hazırlanan planı kabul ettiğini duyurmuştu. Türkiye, YPG’nin NATO’da terör örgütü olarak tanınana kadar bu planı veto edeceğini açıklamıştı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan bu konuyla ilgili neden onay verildiğini açıkladı.

Erdoğan, Baltık planına neden onay verildiğini açıkladı!
05 Aralık 2019 - 17:05

Zirve sonrası İngiltere’de medya temsilcileri ile buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planınının neden kabul edildiği ile ilgili şu ifadeleri kullandı; 

ŞARTLI ‘EVET’

Polonya ve Baltık ülkeleriyle ilgili biliyorsunuz dün gece bir adım attık. Gerek Stoltenberg gerek Macron gerek Merkel gerek Polonya Cumhurbaşkanı daha önce hepsi aradılar bizden bu konuda destek istediler. Arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerden sonra da biz de bu işe evet dedik ama terörle mücadelede siz de bizi yalnız bırakmayacaksınız.

SORU: Niye evet dedik? YPG’nin terör örgütü olarak tanınması konusunda bir teminat aldık mı?

Orada konsey komisyon meselesi var. Bu konsey komisyon toplantısı ile ilgili o döneme kadar zaten bu işin şu anda geçerliliği adeta yok gibi. Süreç başlamıştır. Daha sonra 6 aylık periyodu var. Bu 6 aylık süreç işlerken böyle bir olay vuku bulduğu anda da burada başta NATO Genel Sekreterimiz olmak üzere hepsi devreye girerek bu işi tekrar yoluna rayına sokma şanslarına sahipler. Bu noktada bizi aşırı derecede bağlayıcı bir şey yok.