Gündem Haber

Kızılay Web Banner 950X100

EYT düzenlemesi Meclis’te! AK Parti’li milletvekillerinin imzasına açıldı

EYT düzenlemesi Meclis’te! AK Parti’li milletvekillerinin imzasına açıldı
25 Ocak 2023 - 21:26
Kızılay Web Banner 300X300

EYT düzenlemesinin hayata geçmesine sayılı günler kaldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi AK Parti’de milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzalar tamamlandıktan sonra Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Peki staj ve çıraklık süreleri başlangıç sayılacak mı? AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin merak edilen soruyu cevapladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

STAJ VE ÇIRAKLIK SÜRESİNİN SİGORTA BAŞLANGICINA DAHİL EDİLMESİ DURUMU OLABİLİR Mİ?

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Şu anda yok gibi görünüyor. Sunumu aldığınızda ne kadar ağır bir sorumluluk olduğunu görüyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli bir düzenleme, sadece bugün için değil Türkiye’nin 40-50 yılına etkisi olacak bir düzenleme yapıyoruz. Gönül ister ki mümkün olduğunda bu alanı genişletelim. 1999 yapıyorsunuz bir günde kaçırdım diyen var. 2000 ile ilgili EYT kampanyası başlatanlar var.

O yüzden bu dengeyi çok iyi tutmamız lazım. Devlet dediğimiz şey biziz. Hepimiz ortak bütçesi bu, önce elzem olanları yapmamız lazım.”

İLK MAAŞ 1 MART’TA

Öte yandan EYT’deki prim borçlanmasının borç yapılandırma paketi kapsamına girip girmeyeceğine ilişkin soruya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,, şu yanıtı vermişti:

class=”medyanet-inline-adv”>

“Bizim borçlanmamız çok farklı, EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim geçerli olan kanunumuza göre yapılan bir şey. Mesela sen gelip ‘5 bin prim gününü dolduramıyorum veya 9 bin prim gününü dolduramıyorum, 1000 gün eksiğim var, yapılandırayım’ diyemezsin. Mevcut kanuna göre diyemiyorsun. Çalışacaksın 1000 gün daha, böyle bir borçlanma yok. (Bağ-Kur’lular için ‘ihya’ devreye girebilir mi?) Yok, EYT için devreye giremez. EYT’de bilfiil çalışmış olmalı. Yazılıp çizilenler doğru değil.”

Öte yandan Bengü TV’de canlı yayına katılan Bilgin, “EYT’lilerin Mart’ın 1’inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis’ten çıkacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRPara üstü olarak aldığı ‘Kazı Kazan’dan, 4 milyon lira çıktıHaberi Görüntüle