Gündem Haber

Kızılay Web Banner 950X100

Finlandiya: Türkiye ile görüşmelere ara vermeliyiz

Finlandiya: Türkiye ile görüşmelere ara vermeliyiz
24 Ocak 2023 - 10:19
Kızılay Web Banner 300X300

İsveç’in başkenti Stockholm’de arka arkaya gerçekleşen skandallar, NATO müzakerelerini rafa kaldırıyor. İsveç’in komşusu Finlandiya, bugün Türkiye ile görüşmelere ara vermenin en iyisi olacağını duyurdu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Bence, İsveç, Türkiye ve Finlandiya arasındaki NATO müzakerelerinde birkaç hafta ara olacak” dedi.

Ankara ile görüşmelere ortam sakinleştikten sonra devam etmenin en iyi yol olacağını vurgulayan Bakan Haavisto, Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanan seçimlerin muhtemel bir gecikmeye yol açacağını aktardı.

Finlandiya’nın İsveç olmadan NATO yolunda ilerlemesini tartışmaya gerek görmediğini dile getiren Haavisto, mevkidaşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Pazartesi günü telefonda konuştuğunu da sözlerine ekledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı, ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada Türkiye’deki seçimlerden önce bir ilerleme kaydedileceğini sanmadığını söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünyanın en büyük askeri ittifakı NATO’ya üyelik için Ankara’nın onayını bekleyen İsveç’teki ilk skandal, YPG’li teröristlerin Stockholm belediye binası önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maketini asması oldu. Henüz ilk skandalın yankıları dinmeden, bu kez aşırı sağcı ve Danimarka merkezli ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan sahneye çıktı. Türkiye Büyükelçiği önünde Kur’an-ı Kerim yakan Paludan, polis koruması altındaydı.

Yalnızca Türkiye’den değil birçok Müslüman ülke tarafından kınanan utanç verici eylem, Cumartesi gününden bu yana gündemin ilk sırasında. Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına çok sert tepki gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRErdoğan’ın çıkışı dünyayı sarstı! ‘İsveç’in NATO şansı alev alev yanıyor’ başlığını attılarHaberi Görüntüle

Aşırı sağcı Paludan’ın söz konusu saldırıyı Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Ankara’dan herhangi bir destek beklememesi gerektiğini söyledi:

“Kusura bakmasınlar. Başta söyledik, terör örgütlerine caddelerinizde, sokaklarınızda her yerde cirit attıracaksınız, ondan sonra da bizden NATO’ya girme konusunda destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey, böyle bir desteği bizden beklemeyin.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRDünya medyası manşetten gördü: İsveç mahvetti, yıllar alabilir!Haberi Görüntüle