Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, Limasol Limanı’na demirledi

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, Güney Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol Limanı’na demirledi.

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, Limasol Limanı’na demirledi
11 Mayıs 2021 - 23:10

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, Güney Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol Limanı’na demirledi. Rum Milli Muhafız Ordusunun ileride Fransız donanmasıyla ortak havacılık tatbikatları düzenleyeceği açıklandı.

LİMASOL’A DEMİRLEDİ

Rum basınında yer alan habere göre, Rum Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Charles de Gaulle’ün Rum kesimine ulaşmasının, Fransa ile Rum kesimi arasındaki “özel bağları” ve “mükemmel düzeydeki iş birliğini” vurguladığı belirtildi.

Açıklamada, Fransız uçak gemisinin Akdeniz’de tatbikatlar yürüttüğü aktarılarak, Rum Milli Muhafız Ordusunun ileride Fransız donanmasıyla ortak havacılık tatbikatları düzenleyeceği ifade edildi.

Yapılacak tatbikatların Fransa ile Rum kesimi arasındaki ikili savunma iş birliği programının bir parçası olduğuna atıfta bulunuldu.

Fransa’nın Kıbrıs Rum kesimine akredite Büyükelçisi Salina Grenet Catalano da Rum kesimi ile Fransa arasında savunma konularındaki üst düzey iş birliğine dikkat çekerek, Rum makamlarının Fransız donanması ve uçak gemisine sağladığı liman hizmetleri için teşekkür etti.

BİN 800 KİŞİLİK MÜRETTEBAT

Politis gazetesinin haberinde ise Fransız uçak gemisinin terörle mücadele ve Fransa’nın Akdeniz gibi stratejik öneme sahip bölgelerdeki varlığını güçlendirme hedefiyle Limasol Limanı’na demirlediği yazıldı.

Gemide 20 Rafale Marine tipi savaş uçağı, 2 erken uyarı ve kontrol uçağı ile helikopterler olduğu paylaşıldı.

Fransız uçak gemisinin son 3 yıl içerisinde 3’üncü kez Rum kesimine gittiği de kaydedildi.

Charles de Gaulle geçen yıl da ortak askeri ve kurtarma tatbikatları dolayısıyla Kıbrıs Rum kesimine gitmişti.