Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Guardian’a tokat gibi yanıt!

Guardian’a tokat gibi yanıt!
27 Kasım 2019 - 21:34

İngiltere’nin günlük gazetelerinden Guardian’da bugün yayımlanan Bethan McKernan ve Dan Sabbagh imzalı haberde Türkiye’nin İHA/SİHA teknolojilerinin gelişiminde İngiltere’den alındığını iddia ettikleri “Mekanik kilit” sisteminin önemli bir rol oynadığı iddia edildi. Haberde haberde EDO MBM Technology şirketinin ürettiği füze kilit sistemi olmadan Türkiye’nin bu kapasiteye ulaşamayacağı öne sürüldü. Bu sistemin Türkiye’nin drone teknolojisinde ilerlemesinin önemli kilometre taşı olduğu öne belirtildi.

SELÇUK BAYRAKTAR’DAN CEVAP GECİKMEDİ
Guardian’ın bu haberine Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’dan yalanlama geldi. Selçuk Bayraktar İngiliz gazeteci Bethan McKernan’ın tweetini alıntılayarak gazetenin iddiasının asılsız olduğunu ve sistemin yerli ve milli imkanlarla daha ucuza geliştirildiğini vurguladı.

Bayraktar sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Mekanik kilit. Sizden almıyoruz, hiç almadık. Her koşulda çalışmadığı gibi çok pahalı. Çok daha gelişmişini, uygun maliyete kendimiz özgün tasarlayıp ürettik. Şurasını doğru yazmışsınız, Türkiye SİHA teknolojisinde dünyada ilk 3’te. Kendi göbeğini kendin kes” ifadelerini kullandı.