Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Halkın yüzde 78’i Bakan Koca’yı başarılı buluyor

Halkın yüzde 78’i Bakan Koca’yı başarılı buluyor
26 Mart 2020 - 20:35

Koronavirüs gündem araştırması, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) küresel salgın olarak sınıflandırdığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) konusunda Türkiye’de halkın yeterince bilgi sahibi olduğunu ancak buna kıyasla endişe düzeyinin düşük olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların büyük çoğunluğu Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın performansından memnun.

Ada Araştırma ve Danışmanlık tarafından yürütülen araştırma, halkın koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarını anlamak amacıyla gerçekleştirildi.

Toplam 30 ilde, 18 yaş üstü 2 bin 134 kişinin katılımıyla, 22- 25 Mart 2020 tarih aralığında gerçekleştirilen saha çalışmasından elde edilen verilere göre katılımcıların yüzde 74,6’lık kısmı koronavirüs konusunda yeterince bilgili olduğunu ifade etti. Buna karşın koronavirüs nedeniyle endişeli olduğunu söyleyen katılımcıların oranı yüzde 58,5 oldu. Salgın konusunda endişe duymayan katılımcıların oranı ise yüzde 23,3 olarak gerçekleşti.

Sağlık Bakanına güven tam

Katılımcıların koronavirüs kapsamında genel olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir sorusuna ise yüzde 64.5’lik oranla “evet” yanıtı verdikleri belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, saha çalışması kapsamında görüşülen katılımcılardan geçer not aldı. Katılımcıların yüzde 77,8’i, bu süreçte Sağlık Bakanı Koca’nın başarılı performans gösterdiği yönünde görüş belirtti. Bakan Koca’yı başarısız bulanların oranı ise yüzde 12,6’da kaldı.