Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

KYK borcuna af mı geliyor?

KYK borcuna af mı geliyor?
28 Kasım 2019 - 20:00

KYK borcuna af mı geliyor sorusunun yanıtı belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarını ödeyemeyen milyonlarca öğrenciye müjdeli haber geldi.

İşte KYK borcuyla ilgili son gelişmeler…

Yaklaşık 250 bin üniversite mezunu hakkında yasal işlem başlatılırken, Bakan Albayrak öğrencilerin kredi borçlarıyla ilgili çalışma başlattıklarını söyledi. Bakan Albayrak, “Gençler için 2020 özelinde çalışma yapıyoruz” dedi. Albayrak’tan müjdeli bir haber de iktisadi idari bilimler fakültesi mezunlarına geldi. Bakan Albayrak, bu alandan mezun olan gençlerin gelir uzman yardımcılığı sınavı ile ilgili ihtiyaçlar kapsamında çalışma yaptıklarını ifade etti.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR? ÖĞRENİM KREDİSİ (KYK) BORCUYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

 Öğrenim sürecinin tamamlanmasının ardından, devlete geri ödenen öğrenim kredileri, öğrenim sürelerinin bitiş ve borçlarının tahsilat başlangıç tarihi esas alınarak, hesap edilir. Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten, öğrenim süresinin bitimine kadar geçen sürede ya da çeşitli sebeplerden kredisinin kesildiği tarihe kadar öğrenim kredisi verilen miktar üzerinden hesaplanır. Hesaplanan miktara, Devlet İstatistik Enstitüsünün toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar da eklenir. Yani, Öğrenim kredisinin geri ödemesi ise Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK’in) açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artışları baz alınarak hesaplanır. Endeks uygulanmasına, kredi borçlarının geri ödenmesine ve taksitlendirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemeye, öğrencilerin borçlarından birinci fıkraya göre hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın yüzde 50 sine kadar indirim yapmaya Yönetim Kurulu yetkilidir. İndirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu, öğrencilerin eğitimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez. 

ÖĞRENİM KREDİSİ GERİ ÖDEMESİ NE ZAMAN BAŞLAR? 

Önlisans, lisans öğrencilere veya ara vererek Master-Doktora öğrenimi yapan öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,Lisans öğreniminden sonra öğrenimine ara vermeden master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere, Lisans ve/veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, Kredi aldığı sürenin yarısı kadar sürede ve üçer aylık dönemler halinde ödemek zorundadırlar. 

KYK KREDİ BORCU SORGULAMA

KYK kredi sorgulaması, e-Devlet üzerinden veya KYK’nın internet sitesi üzerinden yapılabiliyor. 

KYK’nın kredi sorgulama sayfası için tıklayın 

ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL YAPILANDIRILIR? 

Kredi borcunun 2 defa ödenmemesi durumunda ise borç yükümlü olunan vergi dairesine gönderiliyor. Bu şekilde KYK kredi borcu yapılandırmaya gidiyor.  

Online KYK borcu yapılandırma 

İlk adım, Öğrenim Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden giriş yapın. E işlemler seçeneğinden İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına girin. Sayfa açıldıktan sonra E- Devlet şifrenizle giriş yapın Giriş işlemi tamamlandıktan sonra, işlemlerim kısmından Taksitlendirme/Tecil Talep İşlemleri (6183 Kanunu’nun 48. Maddesi) sekmesindeki başvuru butonuna tıklayın. Sonrasında uygun bir şekilde bilgilerinizi yazıp, KYK borcunuzu yapılandırabilirsiniz. 

Vergi Dairesi’nde KYK borcu yapılandırma 

KYK borcunu yapılandırmanın ikinci yöntemi ise, Vergi Dairesi’ne başvurmak. Öğrenim kredisi borcu için Vergi Dairesi’ne başcuru şu şekilde yapılmaktadır. Vergi Dairesi’ne direkt giderek ya da hazırladığını dilekçeyi posta aracılığıyla göndererek borc yapılandırma başvurunda bulunabilirsiniz. KYK borcu yapılandırmada 6-9-12-18 taksit seçenekleri vardır.  Borçlar 2 ayda bir ödenmek zorundadır. İlk 2 ay ödenmezse, yapılandırma bozulacaktır.