Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Libya’dan Türkiye’ye resmi talep geldi

Libya’dan Türkiye’ye resmi talep geldi
26 Aralık 2019 - 19:59
Banner 728x90

Reuter’ın son dakika haberine göre; Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti resmi olarak Türkiye’den deniz, kara ve hava askeri desteği talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Mehmetçik’i Libya’ya göndermek için Meclis’te oylama yapılacağını söylememişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya asker gönderme tartışmalarıyla ilgili olarak, “Meclis açılır açılmaz inşallah yapacağımız ilk iş Libya’ya asker gönderme tezkeresini getireceğiz” demesinin ardından Libya’dan resmi talep geldi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti resmi olarak Türkiye’den deniz, kara ve hava askeri desteği talep etti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, son günlerde Türkiye’de tartışma konusu olan Libya’ya asker gönderilip gönderilmeyeceği konusunda yeni bir açıklama yaptı. Erdoğan, “Meclis açılır açılmaz inşallah yapacağımız ilk iş Libya’ya asker gönderme tezkeresini getireceğiz. İnşallah ocak ayının 8’inde, 9’unda Meclis’imizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz. Bunlar Mısır’da da ülkenin meşru hükümeti yerine darbeciyi desteklemişti. İnşallah Libya’da aynı demokrasi düşmanlığını tekrarlamalarına izin vermeyeceğiz. Dün bir Tunus ziyaretim oldu. Libya meselesini de enine boyuna konuştuk. Libya’nın istikrarı konusunda hemfikir olduğumuz Tunus ile işbirliği yapma kararını aldık. 1 Ocak 2020 itibarıyla BM güvenlik konseyi geçici üyeliğini üstlenecek Tunus’un tavrı bizim için çok önemlidir.” dedi.

TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATI
Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti 27 Kasım’da İstanbul’da bir mutabakat imzalamıştı. Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Mutabakat Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mutabakata göre Türkiye, Libya’da Ani Müdahale Kuvveti kurulmasına destek verecek. İki ülke ortak tatbikat ve istihbarat paylaşımında bulunacak. Kara, deniz ve hava araçları ile eğitim üsleri tahsis edilebilecek. Ayrıca Ortak Savunma ve Güvenlik İş Birliği Ofisi de kurulabilecek.

Banner 728x90