Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

MEB, okullarda ‘Pardus’ için düğmeye bastı

MEB, milli işletim sistemi ‘yeni nesil Pardus’u okullarda yaygınlaştırmak üzere harekete geçti. YEĞİTEK ve TÜBİTAK ULAKBİM arasında imzalanan sözleşmeyle Pardus’un öncelikle 60 bin etkileşimli tahtada kullanılması sağlanacak.

MEB, okullarda ‘Pardus’ için düğmeye bastı
22 Kasım 2019 - 11:48

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), milli işletim sistemi ‘yeni nesil Pardus’u okullarda yaygınlaştırmak üzere harekete geçti. Sistemi ilk etapta 60 bin etkileşimli tahtada uygulamaya alacak bakanlık, ardından tüm okullardaki tahtalar ve bilgisayarlarda Pardus dönemini başlatacak.

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM), açık kaynak kodlu milli işletim sistemi ‘yeni nesil Pardus’un okullarda yaygınlaştırılmasına yönelik işbirliğine gitti. Bu kapsamda YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl Yılmaz ve TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu’nun katılımıyla danışmanlık ve yazılım geliştirme hizmeti alımıyla ilgili sözleşme imzalandı. Yapılan işbirliği çerçevesinde milli işletim sistemi Pardus’un, MEB’e bağlı okullarda yaygınlaştırılması sağlanarak Türk yazılım endüstrisine destek verilecek. MEB’e özel hazırlanan bir versiyon olan ‘yeni nesil Pardus’un öncelikle 60 bin etkileşimli tahtada kullanılması hedefleniyor. Pardus ardından tüm okullardaki etkileşimli tahtalar ve bilgisayarlarda devreye alınacak.

LİDERAHENK’İN YENİ VERSİYONLARI GELİŞTİRİLECEK İmzalanan sözleşme kapsamında ayrıca okullardaki etkileşimli tahtalar için özelleştirilen Pardus ETA ve bu işletim sistemine sahip etkileşimli tahtaların uzaktan kontrolünü sağlayacak, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen merkezi yönetim sistemi LiderAhenk’in yeni versiyonları geliştirilecek. Pardus işletim sisteminin okulda kullanılması planlanan tek kart bilgisayarlara yönelik versiyonu olan Pardus ARM sürümü hazırlanacak. Yeni alınan etkileşimli tahtaların 4K uyumluluğu bulunan Pardus işletim sistemi ile buluşması sağlanacak. Ayrıca öğretmenlerin sınıfta etkileşimli tahtaları daha kolay ve etkin kullanmasına imkân tanıyacak bir arayüz devreye alınacak. Pardus işletim sisteminin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla eğitsel içerikleri ve teknik dokümanları barındıran, kullanıcılar ve açık kaynak geliştiricileri arasında etkileşim sağlayacak topluluk yönetimi hizmeti sunulacak.

ETKİLEŞİMLİ TAHTALAR DAHA ETKİN KULLANILACAK YEĞİTEK ve TÜBİTAK ULAKBİM’in yürüttüğü bu ortak çalışmayla mevcut etkileşimli tahtaların sadece bir kısmında kullanılan Pardus işletim sistemi, tüm okullarda uygulamaya alınacak. Bu sistemle sınıflardaki etkileşimli tahtaların verimli ve etkili kullanımı sağlanacak. Öğrenciler, erken yaşta açık kaynak teknolojilerle tanışma imkânını yakalayacak.