Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Otellere ‘güvenle gidilebilir’ belgesi

Salgına karşı oteller, ekstra hijyen tedbirlerini alacak. Bakanlık ‘buralara güvenle gidilir’ sertifikası verecek. Böylece turist, güvenilir tesisleri rahatça görecek. Buna göre seyahat planı yapıp, tatiline çıkacak.

Otellere ‘güvenle gidilebilir’ belgesi
19 Nisan 2020 - 15:21

Koronavirüsle en başarılı mücadeleyi yürüten ülkelerden olan Türkiye, bir yandan salgın sonrası döneme de iyi hazırlanıyor. Hastalığın yavaş yavaş “pik” nokatasına yaklaştığına dair işaretlerin gelmesi üzerine, bu süreçten en çok etkilenen turizm sektöründe tekrar hareketliliği sağlayacak çok önemli bir adım atılıyor.

İnsanların sağlık ve hastalığa yakalanma endişesi ile “otellere gitmekten kaçınacağını” dikkate alan Turizm Bakanlığı “sertifikasyon” dönemini başlatıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Nisan sonu mayıs başında, olumlu kırılmalar olacağını öngörüyoruz. Mayısın sonuna doğru da normalleşmenin mümkün olacağını düşünüyoruz. Turizmde hareketlilik başlayacak. Biz de korona olmayan alanlar için düzenlenecek, uluslararası kabul gören bir güvenlik sistemi oluşturuyoruz. Bu kapsamda tesislerde sertifikasyon dönemi başlayacak. Oteller, bu salgın durumu için de ekstra gerekli olabilecek tüm hijyen ve temizlik tedbirlerini özenle alacak. Gerekli denetimlerin de ardından, buralara ‘güvenle gidilir’ sertifikası verilecek. Büyük tur operatörlerinin de bu konuda fikirlerini istedik, onları da bu sistemin içine dahil edeceğiz. Böylece hızlıca turist hareketliliği sağlayacağız” dedi.

Sertifikasyon sistemi sayesinde, bir turist, hangi otelin sağlıklı ve güvenilir olduğunu rahatça görecek. Buna göre seyahat planı yapıp, tatiline çıkacak. Ayrıca bu uygulama, bütün otelleri hijyen kurallarına uymaları için de teşvik edecek.

Türkiye Gazetesi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin