Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ercüment Ovalı’dan Dornaz alfa ile ilgili ilk açıklama

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden Koronavirüs tedavisine yönelik açıklama yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan, Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini söylediği ve bilim insanlarınca tartışılan Dornaz alfa ilacı ile ilgili yeni bir duyuru yaptı.

Ercüment Ovalı’dan Dornaz alfa ile ilgili ilk açıklama
17 Nisan 2020 - 17:54

Dünyada Koronavirüs’in tedavisi ve aşısına ilişkin önemli çalışmalar yürütülüyor. Türkiye’de de laboratuvar çalışmaları son hızla devam ederken, o çalışmaları yürüten isimlerden biri olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan açıklama gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde 23 Nisan’da, çalışmaların geldiği noktayı açıklayacaklarını belirten Ovalı, dün Koronavirüs tedavisi açısından önemli bir duyuru yapmıştı. Hastaların iyileşebilmesi açısından Dornaz Alfa tedavisinin uygulanması gerektiğini duyuran Ovalı, bir anda tepki toplamıştı.

YENİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Son olarak yaptığı, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” paylaşımı tepki toplayan Ovalı, bugün sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı.

“YANLIŞ ANLAŞILDIM”

Çalışmalarını sosyal medya hesabı üzerinden sürekli olarak duyuran Ovalı, yeni açıklamasında, dünkü paylaşımının yanlış anlaşıldığına değindi.

Ovalı’nın sözleri şu şekilde

16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.

2Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Covid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.

3Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.

4Bu ilacın Covid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’ e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir.
Saygılarımla.