Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sabancı Üniversitesi’nde esrarengiz toplantı

Sabancı Üniversitesi’nde esrarengiz toplantı
23 Kasım 2019 - 9:08

Sabancı Üniversitesi-İstanbul Politikalar Merkezi (İPM)–Stiftung Mercator Girişimi, “Küresel Çalkantı Döneminde Türkiye ve Batı” konulu bir panel gerçekleştirecek. 25 Kasım Pazartesi düzenlenecek olan panelde, Mercator-İPM araştırmacısı Aslı Aydıntaşbaş, Prof. Dr. Atila Eralp ve Die Zeit’ten Michael Thumann konuşacak. Milat Gazetesi’nin geçtiği habere göre, Türkiye’nin Suriye’deki Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından yaşanan gelişmeler ve Türkiye’nin Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile olan ilişkileri masaya yatırılacağı etkinliğin sadece İngilizce olması ise bu toplantıda neler konuşulacağını ve ne gizlemeye çalıştıkları konusunda kafalarda soru işareti oluşturdu.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI YAPIP TÜRKİYE’Yİ KONUŞACAKLAR!

Her fırsatta PKK/PYD lehine yazılar yazan ve ABD’de yayın yapan Washington Post’a yazdığı yazıda ‘yeterli ekonomik gücünüz var’ diyerek Avrupa’yı Erdoğan’ı devirmeye davet eden Aslı Aydıntaşbaş, Sur’da terör operasyonları sürerken öldürülen bir teröristin gazeteci olduğunu iddia ederek Türkiye’ye “Zalim ülke” diyerek büyük tepki çekmişti. ‘Ankara’nın Afrin hamlesi’ başlıklı yazısında da, “Afrin bir Kürt kendi olduğu için Türkiye’nin burayı işgal etmeye çalışması tam anlamıyla bir çılgınlık olur’ ifadelerini kullanan Aydıntaşbaş ve Erdoğan’a diktatör diyerek PKK’lılara bilerek Kürt diyen Michael Thumann da Türkiye’nin dış politikası hakkında panelde konuşma yapacak.

PANELİN DİLİ NEDEN SADECE İNGİLİZCE?

Birçok yabancı kuruluşla ve ABD’nin uluslararası çıkarları için faaliyet yürüten NDI ile işbirliği yapan ‘İstanbul Politikalar Merkezi’nde düzenlenecek olan etkinliğin sadece İngilizce olması ve Türkçe çeviri yapılmaması ‘programda Türkiye aleyhine konuşmalar mı yapılacak’ sorusunu akıllara getirdi. Konu ile ilgili olarak ‘İstanbul Politikalar Merkezi’ yetkilisi bu etkinliğin sadece İngilizce olacağı ve simultane tercümeye bütçe ayırmadıkları şeklinde komik bir açıklamada bulundu.