Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

SN.BAKAN, NEYİN PROJESİ BU OKULLAR ? HALA BİR ŞEY YAPMAYACAK MISINIZ ?

Milli Eğitim Bakanlığında, geçtiğimiz dönemin Müsteşarı Yusuf Tekin’in eğitim sistemimize bir hediyesi(!) olan Proje okulu garabeti varlığını devam ettiriyor.

SN.BAKAN, NEYİN PROJESİ BU OKULLAR ? HALA BİR ŞEY YAPMAYACAK MISINIZ ?
20 Kasım 2019 - 17:09


Milli Eğitim Bakanlığında, geçtiğimiz dönemin Müsteşarı Yusuf Tekin’in eğitim sistemimize bir hediyesi(!) olan Proje okulu garabeti varlığını devam ettiriyor.
Öyle garabet bir uygulama ki proje okulu yapılacak eğitim kurumlarının tespit edilmesindeki keyfiliklerin yanısıra hem yönetici atama yönüyle hem de öğretmen atama yönüyle MEB’in kendi çıkardığı Yönetici atama ve öğretmen atama mevzuatları dışında hareket ediliyor.
Tüm atama yetkilerinin MEB’de merkezileştiği bu okullarla neyin amaçlandığı da meçhuldür.
MEB’e bağlı eğitim kurumları arasında adeta ayrıcalıklı adalar oluşturularak, bir ikilik yaratıldığı kesindir.
Proje okuluna öğretmen ve yönetici atanmasındaki keyfilik ve kritersizliklere rağmen bu okulların yönetici ve öğretmenleri bakımından bir ayrıcalık algısı yaratılmaktadır.
Türk Eğitim Sen genel merkezi olarak Türkiye genelindeki proje okullarının yönetici profiline yönelik yaptığımız araştırmada 940 adet proje okulundan 819 tanesine okul müdürü olarak EBS üyelerinin atandığını,geriye kalan 121 kişinin ise Türk Eğitim Sen ve diğer sendika üyeleriyle sendikasızlardan oluştuğunu,
Bu okullarda görev yapan müdür yardımcılarının sendikal mensubiyetlerine bakıldığında da 2075 müdür yardımcısından 1630’unun EBS üyesi olup sadece 445’inin Türk Eğitim Sen, diğer sendikalar ve sendikasızlardan oluştuğu ,bir yapı var.
Bu okullara öğretmen atanmasındaki durum da müdürün teklifine göre şekillenen bir durum arzettiği için yönetici yapılamasından farksız şekilde.
Ortaya koyduğumuz bu tablo gösteriyor ki adına “ proje okulu” denen bu kurumlar adeta bir sendikaya tahsisli hale gelmiştir.
Türk Eğitim Sen, olarak soruyoruz:
* Proje okullarının amacı nedir ?
* Proje okulları kimin fikridir ?
* Proje okullarının yönetici ve öğretmen atamaları neden diğer okullar gibi ya da objektif bir yazılı sınavla yapılmayarak keyfi davranılıyor ?
* Proje okullarında bir sendika üyelerinin bu şekilde yoğunlaşmasından bir rahatsızlık duymuyor musunuz ?
* Proje okullarının bir sendikanın arka bahçesi haline gelmesinde MEB’in payı nedir ?
* Proje okulu uygulamasından vazgeçmeyi düşünüyor musunuz ?
Ve Sayın Bakanım, eğitim kurumları arasındaki bu ayrıcalıklı kurumları ne zaman mercek altına alarak neşter vurup, eğitim camiasını rahatlatacaksınız ?
Bu sorulardan ne Sayın Bakanımız ne de MEB yetkilileri artık kaçmamalı, bu garabet uygulama artık masaya yatırılmalıdır.

Mehmet Yaşar Şahindoğan
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı