Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika: Türkiye’den Yunanistan’a Akdeniz dersi! Çok sert açıklama

Son dakika haberi: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor. Akar,

Son dakika: Türkiye’den Yunanistan’a Akdeniz dersi! Çok sert açıklama
09 Aralık 2019 - 16:52

Son dakika haberi: Bakan Akar, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor. Akar, Türkiye ve Libya arasında imzalanan tarihi anlaşmanın ardından rahatsız olan Yunanistan’ın Libya’nın Atina büyükelçisini sınır dışı etme kararı hakkında çok sert açıklamalarda bulundu. Akar ayrıca, Türkiye’nin NATO sürecinde yaşananları aktardı. Akar, YPG’nin terörist olarak tanınmasını NATO’ya net bir şekilde iletildiğini ve bütün dünyanın bunu böyle bileceğini söyledi.

Akar’ın açıklamalarından satır başları:

NATO TARTIŞMALARINA CEVAP

 NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye’nin sorgulanması anlamsızdır. NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO’ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı.

YPG TERÖRİSTTİR, BÜTÜN DÜNYA BUNU BÖYLE BİLECEK

Biz YPG ve Baltık planlarının aynı anda kabul edilmesini istedik.

YPG teröristtir, PKK’nın Suriye koludur. Bunu asla değiştirmek gibi bir şey söz konusu değildir. Gayri resmi toplantılarda bütün milletler istisnasız haklısınız diyor. YPG’nin PKK’nın bir uzantısı olduğunu herkes anlıyor. Fakat politik sebeplerden dolayı herkes bunu dillendirmiyor. 

Güney sınırlarımız NATO’nun da güney sınırları demektir. Dolayısıyla güney sınırlarımızı korurken bu NATO ve Avrupa’nın da güvenliği içindir. 

TÜRKİYE-YUNANİSTAN-LİBYA ÜÇGENİ

Yunanistan’ın Libya’lı büyükelçiyi sınır dışı kararının bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyecek. Ne Türkiye’nin kendi hak ve hukukunun ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine müsaade edeceğiz. Herhangi bir şekilde oldubittiye göz yummayacağız, izin vermeyeceğiz ve Türkiye’nin içinde olmadığı çözüm yollarının da hiçbir şekilde geçerli olmayacağını herkesin bilmesini istiyoruz. Libya Mutabakatı, hiçbir komşumuza karşı değil, iki egemen ülke Libya ve Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır. Bu konuda sükunet, sabır, akıl ve mantıkla olaylara yaklaşmayı, uluslararası hukuka uygunluğu tavsiye ediyoruz. Bu mutabakatın tamamen uluslararası hukuka uygun olduğunu altını çizerek belirtmek istiyorum.

Türkiye’nin içinde olmadığı planlar yürümez, çünkü garantör ülkeyiz. (Doğu Akdeniz) Sorunun çözümü için tüm tarafları masaya davet ediyoruz. 

Son dakika haberi: Bakan Akar, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZI KULLANIYORUZ

Sonuç itibarıyla teröristlerin tamamını çıkmadığını görüyoruz. Harekat alanı cephesinde çok ciddi tacizler var. Hem doğu hem batı cephesindeki tacizlere karşı meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz. Tacizlerin azaldığını görüyoruz. Barış Pınarı Harekatı’nda şu anda, 145 kilometre genişliğinde, 30 kilometre derinliğinde bir alanın tamamına yakını bizim kontrolümüz altında.

Bizim tek hedefimiz teröristler. Hiçbir şekilde PKK/YPG Kürt kardeşlerimizi temsil edemez. Etnik ayrım yapmıyoruz, kiliseye de camiye de yardım ediyoruz. Bölgede hayatı normale döndürmeye çalışıyoruz. 

TÜRKİYE’YE DESTEK VERİYORLAR

Gallup’un verilerine göre, Rakka ve Haseke’de yerel halkın Barış Pınarı Harekatını destekleme oranı yüzde 57. 

Suriye Milli Ordusu terörist değil, bizimle omuz omuza bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek, topraklarını terörist işgalinden kurtarmak için çalışıyor.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK ‘KİMYASAL SİLAH’ İFTİRALARI

Bizde kesinlikle kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok. Tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi, mesleki değerlere sahip bir orduyuz. Bize kimyasal silah verseniz eğitimimiz, hazırlığımız, atma vasıtamız yok. Dolayısıyla insanlık suçu bu hususla uzaktan yakından ilgimiz yok. Sahada yenilenler çaresizlik içinde. Yalanla, iftirayla kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Mehmetçiğin başarısı altında ezildiler.

Irak’ın kuzeyinde terör örgütünün inlerini başlarına yıkmak için faaliyetlerimiz sürüyor. 

Ayrıntılar geliyor….