Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Virüsün en çok yaşadığı sıcaklık derecesi belli oldu

Virüsün en çok yaşadığı sıcaklık derecesi belli oldu
30 Mart 2020 - 23:01

Korona virüsün 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı devam ettirdiği ortaya çıktı. Şimdiye kadar 30 binin üzerinde ölüm, 700 binin üzerinde vaka sayısı ile dünyada büyük krize yol açan korona virüs ile ilgili bir sır daha açığa kavuşturuldu.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip korona virüs hakkında en çok merak edilenlerden biri de virüsün hangi sıcaklıkta yaşayabildiği konusuydu. Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, korona virüs (Covid-19) 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı devam ediyor.

VİRÜS EN ÇOK HANGİ DERECEYİ SEVİYOR?

Medrxiv sitesinde yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, korona virüs’ün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığını ortaya koydu.

70 DERECEDE ETKİSİNİ YİTİRİYOR

Bunun yanı sıra korona virüsün yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.

YÜZ MASKELERİNDE 7 GÜN YAŞAYABİLİYOR

Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, Korona virüs’ün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı. Korona virüs’ün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.