Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Volkswagen’den Çin’e 4 milyar euroluk yatırım

Alman VW (Volkswagen) Grubu, en önemli pazarı olan Çin’deki yatırımlarını daha da artırmak istiyor.

Volkswagen’den Çin’e 4 milyar euroluk yatırım
24 Kasım 2019 - 18:52

Grup, bu ülkedeki partnerleriyle birlikte gelecek yıl içinde dört milyar euroyu aşkın bir miktar daha yatırım gerçekleştirecek. Bu tutarın aşağı yukarı yüzde 40 kadarı, grubun Çin şubesi başkanı Stephan Wöllerstein’ın 21 Kasım günü Guangzhou kenti otomobil fuarında belirttiği üzere, elektrikli araba alanına tahsis edilecek. Böylece elektrikli otomobil ve motor alanına yatırım oranı yükselmiş olacak.  
 
Grup bu yıl da Çinli ortaklarıyla birlikte dört milyar euroluk bir yatırım yapmak istiyor. Grubun Çin şubesi 2025’te 1,5 milyon elektrikli araç üretip teslim etmek niyetinde. Antnig ve Foshan fabrikalarında üretim başlatıldıktan sonra 600 bin araçlık bir yıllık toplam kapasiteye, 2020 sonu itibariyle ulaşılması gerekiyor. Volkswagen, önümüzdeki beş yılda, Çin dışında da geleceğe dönük alanlarda 60 milyar Euro harcayacak; bunun 33 milyarı yalnızca elektrikli motor ve modellere yönelik olacak. 
 
Uzun dönemde, şu anda biraz gevşeme eğilimi gösteren Çin pazarı sürümünün de yine olumlu yönde gelişme göstermesi bekleniyor. Öte yandan VW Grubu, içinde bulunduğumuz yılın ilk 10 ayı içinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,8 oranında bir azalışla, ülkede 3,34 milyon araçlık bir sürüm hacmi gerçekleştirdi.  Wöllenstein, Volkswagen’in piyasa payının 2020’de durağan konumdan yükselişe geçeceğini bekliyor.