Gündem Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Yahudiler Sare Bayramı nedeniyle Harem-i İbrahim Camii’ne baskın yaptı

İsrail, Yahudilerin kutladığı

Yahudiler Sare Bayramı nedeniyle Harem-i İbrahim Camii’ne baskın yaptı
24 Kasım 2019 - 14:50

Yahudilerce, Hazreti İbrahim’in eşi Hazreti Sare’nin defnedildiği mağarayı satın almasının yıl dönümü kabul edilen “Sare Bayramı” sebebiyle binlerce Yahudi yerleşimci, İsrail askerlerinin koruması altında mağaranın üzerine inşa edildiğine inandıkları Harem-i İbrahim Camisi’ne girdi.

 

 

Müslümanların girişine kapatılan ve ezan okunmasına da izin verilmeyen camide toplanan Yahudi yerleşimciler, çevredeki Filistinlilere de saldırdı.

Yahudilerin Filistinlilere ait ikametlere de saldırması sebebiyle evlerden kadın ve çocuk çığlıkları yükseldi.

 

 

İsrail askerleri ise cami etrafındaki esnafı iş yerlerini kapatmaya zorladı ve Filistinlilerin cami çevresine yaklaşmasına izin vermedi.

Yahudi yerleşimciler, geceyi geçirmek için caminin avlusunda çadır kurdu ve yüksek sesle müzik dinledi.

Yahudi inanışına göre Hazreti İbrahim, eşi Hazreti Sare’nin ve onların soyundan gelen peygamberlerin defnedildiği ve sonradan üzerine Harem-i İbrahim Camisi’nin yapıldığı mağarayı satın aldı. Yahudiler bugünü “Sare Bayramı” olarak kutluyor.

23 sene önce el-Halil kentindeki Harem-i İbrahi Camisi, Yahudi bir fanatik tarafından girişilen katliam sonrasında, güvenlik gerekçesiyle önce ibadete kapatılmış, ardından “üçte ikisi sinagoga çevrilerek” Yahudilerin kullanımına verilmişti. Caminin tekrar kapatılması nedeniyle İsrail tarafından “tamamının” sinangoga çevrilmesinden endişe ediliyor.