Biden’dan ‘ulusal acil durum’ kararı!

Biden’dan ‘ulusal acil durum’ kararı!
A+
A-

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirterek 2 yıl önce alınan Rusya kaynaklı “ulusal acil durum” halinin uzatılmasına karar verdi.

Rusya-Ukrayna savaşında 1 yıl geride kalırken, taraflar savaşı sürdürme konusunda kararlı. Batı ve ABD’nin desteğini alan Ukrayna direnişe devam ederken, Rusya ise Çin ve İran işbirliği ile batı ve AB ülkelerine tehdidi sürdürüyor.

Savaşın sonu henüz görünmezken Rusya lideri Putin’i Ukrayna’da savaş suçu işlemekle suçlayan ABD lideri Biden, iki yıl önce aldığı kritik kararı uzattı.

RUSYA’YA KARŞI ‘ULUSAL ACİL DURUM’
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden, ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine yönelik tehdit oluşturmaya devam etmesi nedeniyle 15 Nisan 2021’de ilan edilen Rusya kaynaklı “ulusal acil durum”a ilişkin başkanlık kararnamesini uzatacağı konusunda Kongre’yi bilgilendirdi.

Başkan Biden, Rusya’nın, “Özellikle ABD ve müttefiklerinde özgür ve adil seçimler ve demokratik kurumları baltalama çabaları, kötü niyetli siber faaliyetler, uluslararası yolsuzluğu teşvik etmek, muhalifleri ve gazetecileri hedef almak, ABD ulusal güvenliği için önem arz eden ülke ve bölgelerde güvenliği baltalamak, devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duymamak dahil uluslararası hukuk ilkelerini ihlal etmek” gibi nedenlerle ABD’nin ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisine “sıra dışı ve olağanüstü” tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Biden, bu nedenle, 15 Nisan 2023’te süresi dolacak olan acil durum halinin bu tarihten sonra da yürürlükte kalması gerektiğini kaydetti.

SOMALİ KAYNAKLI ACİL DURUM DA UZATILDI
Biden, Somali kaynaklı ulusal acil durumun da uzatılması kararını aldı.

Somali’de devam eden istikrarsızlık ve terör tehdidinin ABD ulusal güvenlik ve dış politikasına tehdit oluşturmaya devam ettiğini kaydeden Biden, 12 Nisan 2010’da ilan edilen Somali kaynaklı ulusal acil durum halinin de uzatılması gerektiğini ifade etti.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.