Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a ‘unvan’ itirazı!

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a ‘unvan’ itirazı!
A+
A-

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sonrası yaşanan krizde “cumhurbaşkanı yardımcısı” olmaları üzerine anlaştığı Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu hakkında YSK’ya bir dilekçe verildi.

İttifakın “cumhurbaşkanı yardımcısı adayı” olarak uzlaşma sağladığı iki ismin bu unvanı sosyal medya, seçim afişleri, TV programları ve benzeri ortamlarda kullanmasına itiraz edilen dilekçede “Bu makam ve mevki, Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilecek kadrolarında yoktur” denilerek unvanı kullanmalarının yasaklanması istendi.

https://2996b5b4df6d4b7e962e056490d0bcda.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

“SEÇİMLE BELİRLENEN BÖYLE BİR KADRO YOKTUR”

Bayram Coşkun isimli bir şahıs, İmamoğlu ve Yavaş’ın medyada “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı” unvanını kullanmasına ilişkin itirazda bulundu. Şahıs, Millet İttifakı’nın seçimden sonra iktidara gelirse Kılıçdaroğlu’nun yardımcıları olması konusunda anlaştığı Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun bu unvanı kullanamasının yasaklanması için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) dilekçe verdi.

ekrem-imamoglu-mansur-yavas2.jpg

‘YASAKLANMALIDIR’


YSK’ye iletilmek üzere Merkezefendi 1. Seçim Kurulu Başkanlığına teslim edilen dilekçede, “Yaklaşan genel seçimler öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı’ unvanını kullandıkları görülmektedir. Bu makam ve mevki, Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilecek kadrolarında yoktur. Seçimlerde aday adaylığı, adaylığı müracaatı ya da süresi olmayan ‘Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Adaylığı’ diye bir makam bulunmamaktadır. Bu iki isim bu etiketi kullanmamalıdır ve bu etiketin medyada kullanılması yasaklanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

ekrem-imamoglu-mansur-yavas-kk.jpg

“KOMİK BİR DURUM”


AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör ise konu hakkında “Cumhur İttifakı’nı memleketimizin meselelerini çözmek için kurduk ama karşı ittifakta masaların etrafında makam ve mevkilerin paylaşıldığı bir durum meydana getirdi. Tabii bunu da milletimizin gördüğüne inanıyoruz. Bunların en önemlilerinden birisi de ’Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ makamı diye ortada dolaşan isimler var. Düşündüğümüz zaman aday olan cumhurbaşkanı ama hiçbir şekilde gerek Yüksek Seçim Kurulu’nda gerekse pusulada Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Adayı diye bir şey söz konusu değildir. Baktığımız zaman ise Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları, ’Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Adayı’ diye bir söylem geliştiriyor. Bunun hem hukuken hem de milletimiz nezdinde yeri yok. Milletin vermediği bir yetkiyi kullanmak çok komik bir durum. Bizim seçime girdiğimiz nokta Cumhurbaşkanlığı seçimidir ve cumhurbaşkanı adayımız da var. Hiç şüphem yok ki Recep Tayyip Erdoğan’ı 13. cumhurbaşkanı olarak seçeceğiz. Bu kişiler makam ve mevki paylaşımı yaptıkları için isimlerinin önüne böyle bir unvan yazma gafleti içerisinde bulunmuş. 5 yıldan beri Cumhurbaşkanımızın bir tane yardımcısı var, o kişi ise Fuat Oktay Bey’dir. Demek ki Fuat Bey’in 10 kişinin yaptığı işi tek başına yaptığını anlıyoruz ve kendisini yaptığı başarılı çalışmalar için de tebrik ediyoruz. Bu iki büyükşehir belediye başkanı olan kişilerin ziyaret ettikleri yerlerde kendilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı değil, hatta cumhurbaşkanı adayı olarak yazdıklarına şahit olduk. İnşallah bu noktada milletimizin bunlara vereceği dersi 14 Mayıs’ta göreceğiz” dedi.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.