Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’da

Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’da
A+
A-

Son günlerde gerilimin şiddetlendiği Filistin’de İsrail polisi, Yahudi yerleşimcilerle beraber Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın yaptı. Polis, yoğun güvenlik önlemleri altında Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya alırken, sabah namazı için camiye girmeye çalışan Filistinli gençlere müdahale etti. İçeri alınmayan Filistinli gençler, Mescid-i Aksa çevresinde sabah namazı kılmıştı.

ic.jpg

İsrail polisinin iki gece üst üste Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara orantısız güç kullanarak ses bombası, kauçuk kaplı mermi ve coplarla müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmış, Batı Şeria’da da tansiyonu yükseltmişti.

MESCİD-İ AKSA’DA KURBAN KESENE PARA ÖDÜLÜ

Fanatik Yahudiler, 5-13 Nisan’daki Pesah Bayramı’nda Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrılarını artırmıştı. Pesah Bayramı döneminde baskın bekleyen Filistinliler ise ramazan ayında Müslümanlara Mescid-i Aksa’da itikaf çağrısında bulunmuştu. 15 haham da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e mektup yazmıştı.

ic2.jpg

Mektupta, Netanyahu ve Ben-Gvir’den Yahudi yerleşimcilerin Pesah Bayramı’nda Mescid-i Aksa’da kurban kesmeleri için izin verilmesini isteyen hahamlar, kurban kesmeyi başaranlara 5 bin 500 dolar değerinde ödül verilmesini önermişti.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.