TikTok palyaçosu Ortadoğu’yu ateşe vermek istiyor

TikTok palyaçosu Ortadoğu’yu ateşe vermek istiyor
A+
A-

İsrail’in Netanyahu’dan önceki başbakanı olan Yair Lapid, Mescid-i Aksa’da patlak veren gerginliğin, Binyamin Netanyahu hükümetinin sorumluluk almamasından kaynaklandığını söyleyerek Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’i “Ortadoğu’yu yakmaya çalışmakla” suçladı.

Başbakanlık yaptığı koalisyonun dağılmasının ardından yapılan seçimlerle muhalefet lideri olan Yair Lapid, son günlerde İsrail polisinin art arda düzenlediği baskın ve saldırılarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’da itikaf yapanlara yönelik şiddetini, “hükümetin sorumsuzluğu” olarak nitelendiren Lapid, “Burası, İsrail devletindeki en aşırılık yanlısı kişinin sorumluluğuna bırakılırsa, olacağı bu” değerlendirmesinde bulundu.

Eski başbakan, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir için “TikTok palyaçosunun tek isteği Orta Doğu’yu ateşe vermek” dedi.

KOLLUK KUVVETLERİ GERGİNLİĞİ KÖRÜKLÜYOR

İsrail polisinin iki gece üst üste Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara orantısız güç kullanarak ses bombası, plastik mermi ve coplarla müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmış, Batı Şeria’da da tansiyonu yükseltmişti.

İsrail polisi bugün de sabah erken saatlerde namaz için Mescid-i Aksa’ya gelmeye çalışan Filistinli gençlere müdahale ederek, girişlerine izin vermemişti. İçeri alınmayan Filistinli gençler, Mescid-i Aksa çevresinde sabah namazı kılmıştı. Daha sonra da Fanatik Yahudi yerleşimciler, İsrail güçlerinin korumasında Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenlemişti.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.