Büyükataman: Hatay bütün Türk milletinin şahsi meselesidir 

Büyükataman: Hatay bütün Türk milletinin şahsi meselesidir 
A+
A-

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve büyük yıkım yaşanan Hatay’da düzenlenen iftarda konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman, Hatay’ın bütün Türk milletinin şahsi meselesi olduğunu ifade etti. 

“Kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, milletinin yanındadır ve bu yıkımın yarattığı mağduriyetleri gidermeye muktedirdir.” diyen Büyükataman, “Cumhur İttifakı olarak ilk andan itibaren siyaseti bir kenara bırakıp tüm gücümüzü depremin yarattığı yıkımı ortadan kaldırmak ve bütün imkânlarımızla milletimizin yanına koşmak gayretindeyiz.” açıklamasında bulundu.

MHP’li Büyükataman şunları söyledi;

“Kıymetli misafirler

Muhterem Hataylı Hemşehrilerim

Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyor, bu mübarek Ramazan gününde bizleri aynı sofrada buluşturan Yüce Rabbime şükürler ediyorum.

Acısını ilk günkü gibi yüreğimizde hissettiğimiz deprem felaketinde kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar ve geride kalan sevdiklerine sabırlar diliyorum.

Konuşmama geçmeden önce her birinize Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin selamlarını iletiyorum.

Bundan 66 gün önce 6 Şubat tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizi etkileyen depremlerle sarsıldık. Milletçe büyük kayıplar verdiğimiz bu felaket neticesinde hiç kuşkusuz en çok yıkıma uğrayan illerimizden biri Hatay oldu.

Bu büyük depremlerin yaşandığı ilk andan itibaren olumsuz hava koşulları ve felaketin büyüklüğüne rağmen devletimizin bütün kurum ve kuruluşları deprem bölgesine sevk edildi.

Ayrıca yurdun dört bir tarafından gönüllüler deprem bölgelerine yardıma koşmak için yola çıktı. Türk milleti devleti ile el ele depremin yaralarını sarmak için yüksek bir sorumluluk şuuru ile adeta bir seferberlik halinde canla başla çalışmaya başladı.

Bununla beraber depremin ilk gününde Sayın genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin talimatları ile Milliyetçi Hareket Partisi heyeti de bölgede incelemelerde bulunmak ve milletimizin yaralarını sarmak üzere görevlendirildi.

Yine Genel başkanımızın talimatları ile tüm belediyelerimiz, teşkilatlarımız ve Ülkü Ocaklarımız, arama kurtarma faaliyetlerine katılmak ve yardımların bölgeye ulaştırılmasını sağlamak için deprem bölgelerinde çalışmaya başladı. 

Kıymetli misafirler

Dünya üzerinde yaşanmış en yıkıcı depremlerden birini yaşamamıza rağmen devletimiz ve hükümetimiz ivedi bir şekilde ihtiyaçların karşılanması için olağanüstü bir gayretle çalışmıştır.

Yaşanan can kayıplarının telafisi maalesef mümkün değildir.

Şunu bilmenizi canı gönülden isterim ki yaşanan acılar ve kayıplar hepimizindir. Milletimiz bu büyük felaketin yıkımı ile mücadele ederken yurdun hiçbir yeri huzurlu değildir.

Tüm Türk milletinin olduğu gibi hepimizin yüreği gece gündüz Hatay’da ve tüm deprem bölgelerinde sizlerle birlikte atmaktadır.

Deprem gününden itibaren Hatay’da görevlendirilen bakanlarımız burada sizlerle birlikte tek yürek çalışmaktadır. Geçen 66 günde Türkiye Cumhuriyeti devleti bütün gücüyle milletimizin yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Bu kadar kısa süre zarfında hasar tespitleri yapılmış, enkaz kaldırma çalışmaları tüm hızıyla devam etmiştir. Şehirlerimizin yeniden eski haline kavuşması ve hayatın normale dönmesi için gereken her şey yapılmaktadır.

Bu büyük yıkıma rağmen devletimizin tüm kurumlarıyla burada verdiği büyük mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz.

Mümkün olan en kısa süre içerisinde barınma ve gıda ihtiyacı karşılanmış, çadır kentler kurulmuş, hemen ardından konteyner kentler tüm hızıyla kurulmaya başlanmıştır.

Kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, milletinin yanındadır ve bu yıkımın yarattığı mağduriyetleri gidermeye muktedirdir.

Muhterem Hemşehrilerim

Cumhur İttifakı olarak ilk andan itibaren siyaseti bir kenara bırakıp tüm gücümüzü depremin yarattığı yıkımı ortadan kaldırmak ve bütün imkânlarımızla milletimizin yanına koşmak gayretindeyiz.

Milletimiz böylesine derin acılar yaşarken siyaset yapmayı aklımızdan dahi geçiremeyiz. Bütün gündemimiz Hatay’dır, Maraş’tır Adıyaman’dır bunun aksini düşünmemiz elbette mümkün olmayacaktır.

Cumhur İttifakı olarak tek gayemiz sizlerin yanında olmak ve yıkılan şehirlerimizi yeniden eski günlerine kavuşturmaktır.

Bölgenin tüm ihtiyaçlarının eksiksiz olarak karşılanacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Öncelikle geçici barınma sorununun çözülmesi için şu ana kadar Türkiye genelinde 650 binden fazla çadır ve 50 binden fazla konteyner kurulmuş ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve yetkili bakanlarımızın açıkladığı üzere; Hatay’da afet konut yapım seferberliği kapsamında 216 bini merkezler 34 bini köylerde olacak şekilde toplamda 250 bin konutun yapım süreci başlatılmıştır.

Yüce Allah’ın izniyle mümkün olan en kısa süre içerisinde devletimiz tüm vatandaşlarımızı kalıcı konutlarına kavuşturacak ve hayatın normalleşmesini sağlayacaktır.

Tarihte eşine çok az rastlanmış bir dayanışma örneği ve devlet kararlılığı ile Cumhur İttifakı olarak bu enkazları kaldıracak ve şehirlerimizi yaşanabilir günlerine kavuşturacağız.

Aziz milletimiz müsterih olsun, acılarımızı paylaşarak, dayanışmamızı güçlendirerek gece gündüz demeden çalışacak, Hatay’ımızı ve depremden etkilenen tüm şehirleri hep birlikte yeniden ayağa kaldıracağız.

Şundan özellikle emin olmanızı istiyorum ki; her an aklımız ve yüreğimiz sizlerle birliktedir, acılar hepimizin acısı, kayıplar hepimizin kaybıdır. Cumhur İttifakı olarak sizlerin de güveni ve desteği ile büyük yıkımın hep birlikte üstesinden geleceğiz hep birlikte ayağa kalkacağız.

Türk ve Türkiye Yüzyılının kapısını omuz omuza bir ve beraberce aralayacağız.

Unutmayınız ki; Hatay bütün Türk milletinin şahsi meselesidir.

Hatay hepimizin şahsi meselesidir.”

Hatay’dan asla vazgeçmeyecek, kaderine terk etmeyeceğiz.

Bu vesile ile bir kez daha depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

Bugün burada Bereket Soframızda Gönüllerini bizlerle birleştiren siz kıymetli vatandaşlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyor. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.