Bahçeli ‘B planı’na hazırlanıyor!

Bahçeli ‘B planı’na hazırlanıyor!
A+
A-

Yöneylem Direktörü Derya Kömürcü, 14 Mayıs’ta yapılacak kritik seçimde Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP’nin seçime kendi amblemi ve listesiyle girmesini yorumladı. Kömürcü, MHP’nin bu riski, Cumhur İttifakı’nın olası kaybedişi durumunda yoluna devam edebilmesi için aldığını dile getirdi.

14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine bir aydan az kaldı. Cumhurbaşkanı adaylığı için Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın yarıştığı seçim üzerine yapılan anketlerle sokağın nabzı tutulmaya devam ediyor.

Yöneylem Direktörü Derya Kömürcü, kritik seçimlerde partilerin çalışmalarını alınan kararları değerlendirdi. Cumhur İttifakı’nın oy kaybettiğini belirten Kömürcü, ittifak içinde yer alan MHP için de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘BAHÇELİ, SEÇİM SONRASI İÇİN PLAN YAPIYOR’
Evrensel’in haberine göre, MHP’nin kendi listesiyle seçime gidişini değerlendiren Kömürcü, iki ihtimal üzerinde durdu. Kömürcü, “Seçime kendi amblemi ve listeleriyle girmek gibi şaşırtıcı bir karar aldı MHP. Hemen her konuşmasında, Türkiye’nin bekasının cumhur ittifakının devamından geçtiğini söyleyen MHP lideri Devlet Bahçeli bunu riske atacak ayrı girme kararını neden aldı? Yanıtlaması kolay bir soru değil. Yorumlar yapıyoruz ama bu yorumları yaparken gerçeğin bazı noktalarına da temas ediyoruz. Birincisi, Bahçeli gerçekten Cumhur İttifakının devam etmesini istiyor olabilir ama her parti seçim sonrasına da hazırlık yapıyor. Her partinin ‘iktidarı kazanırsam ne olur, kaybedersem ne olur, toplu olarak kaybedersek ne olur’ diye B planları var. Bu çerçevede Bahçeli’nin bir taktik hamle yaptığını düşünüyorum. MHP ortak listeyle girmiş olsaydı, Erdoğan’ın seçimi kaybetmesi ve ittifakın iktidardan düşmesi durumunda kurumsal kimliği çok ciddi bir hasar alacaktı ve bunu yeniden inşa etmesi çok güç olacaktı. O yüzden bir önlem aldığını, ‘gerekirse 10 vekil az çıkarırız ama MHP olarak devam ederiz’ gibi bir yaklaşım içinde olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘MİLLETVEKİLİ PAZARLIĞINDA ANLAŞAMADILAR’ İHTİMALİ
Kömürcü, ikinci ihtimal olarak da milletvekili pazarlığında anlaşamamış olma ihtimalini göz önünde bulundurdu. Kömürcü, “Sonuçta bütün partiler pazarlık yapıyorlar, MHP de Mecliste güçlü temsil edilmek için belli sayıda milletvekili talep etti, fakat Erdoğan’ın bunu karşılama olanakları kısıtlandı çünkü birdenbire Cumhur İttifakı genişlemeye başladı. MHP ittifak içinde nicel olarak değil ama özgül ağırlığı olan bir partiyken, birden başka partilerle de yan yana görünmeye başladı, bu da rahatsızlık yarattı. Bugün Cumhur İttifakı içinde Erdoğan’da da Bahçeli’de de herkes de bu seçimin kaybedilebileceğine dair bir soru işareti olduğu görülüyor. DSP’ye milletvekilliği vermek de HÜDA PAR’la yan yana gelmek de MHP’nin ayrı liste çıkarması da bunun göstergesi” ifadelerini kullandı.

‘MHP AYNI ZAMANDA AK PARTİ’YE SEÇMEN KAYBETTİRDİ’
Kömürcü, Yöneylem anketlerinde yüzde 6.5 oy aldığı görülen MHP’nin ittifakta oluşunun AK Partili belli bir kesimi kaybetmesine yol açtığını da söyledi. Kömürcü şunları kaydetti:

“MHP’nin oyları epey düştü son süreçte. Bunda partinin kimliksizleşmesinin de etkisi oldu. MHP sadece muhalefete kaybetmedi, MHP aynı zamanda AKP’ye de seçmen kaybetti. Seçime ayrı listeyle girmenin AKP oylarında normalde alacağından bir iki puanlık gerilemeye yol açacağını düşünüyorum. Bazı seçim çevrelerinde bu daha da etkili olacaktır. MHP’nin İç Anadolu’da güçlü olduğu birtakım illerde, AKP’den belki üç dört puanlık oylar koparabileceğini, ülke genelinde de MHP’nin oylarının biraz daha artacağını düşünüyorum. Bu tek tek illerde AKP’ye bazı vekiller kaybettirebilir. AKP ve MHP ortak listeyle girseydi bugün alabileceklerinden 15-20 milletvekili daha fazla alırdı diye tahmin ediyoruz.”

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.