Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin değil!

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin değil!
A+
A-

Artık dünyanın en kalabalık ülkesi Çin değil. Birleşmiş Milletler raporuna göre nüfus sayımlarında bir ülke var ki herkesi solladı.

Koronavirs kapsamında nüfus sayımları etkin gerçekleştirilemese de belli başlı rakamlar ortaya çıkmaya başladı.

ZİRVE HİNDİSTAN’IN OLDU

BM verilerine göre Hindistan’ın nüfusu bu yıl sonuna dek tahmini olarak 1 milyar 429 milyonu aşacak. Pandemi nedeniyle 2021’de planlanan nüfus sayımı yapılamadığı için ülkedeki gerçek nüfus tam olarak bilinmese de ülkede son yıllarda yaşanan nüfus artış oranı Hindistan’ın artık dünyanın en kalabalık ülkesi haline geldiğini gösteriyor.

DAHA DA ÇOK ARTACAK

Hindistan nüfusunun 12 yıl önceki son sayımdan bu yana 210 milyon, yani neredeyse Brezilya’nın nüfusu kadar arttığı, 2020’den bu yana her ay yaklaşık 1 milyon kişinin nüfusa eklendiği tahmin ediliyor. Hindistan’da son yıllarda düşen doğurganlık oranlarına rağmen nüfus patlaması yaşandı. Resmi veriler Hindistan nüfusunun artmaya devam ederek 2064’te 1.7 milyara ulaşacağını gösteriyor.

DÜNYANIN AĞIRLIK NOKTASI DEĞİŞİYOR
Tahminlere göre, nüfustaki azalma eğilimi nedeniyle ‘tek çocuk’ politikasından vazgeçen Çin’in nüfusu ise 1 milyar 426 milyona geriledi. Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre ülke nüfusu, ocak ayında 1961 yılından bu yana ilk kez düşmüştü. Uluslararası kurumlar da dünyanın en kalabalık iki ülke arasında nüfus farkının giderek açılacağına dikkat çekiyor. Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’ın Güney Asya Direktörü İrfan Nooruddin, “Dünyanın ağırlık noktası bir süredir değişiyor ama bu durum daha da güçlenecek” dedi.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.