Alo Fetva Hattı’na gelen şaşkınlık yaratan soru

Alo Fetva Hattı’na gelen şaşkınlık yaratan soru
A+
A-

Diyanet’in Alo Fetva Hattı’na gelen birbirinden garip sorulara yenileri eklendi. Meraklı vatandaşların bu garip soruları “pes” dedirtti.
‘Alo Fetva Hattı’ olarak da bilinen ‘Alo 190 Dini Danışma’ hattına gelen çağrı sayısında, ramazan ayında artış yaşandı. Bazı vatandaşların ‘Saç boyatmak, krem sürmek, makyaj yapmak, tırnak kesmek oruç bozar mı?’, ‘Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilir mi ?’ gibi sorular yönelttiği belirtildi.

Ramazan ayında hattı arayıp, dini konularda bilgi edinmek isteyenler genellikle oruç tutma, zekat ve fitre verme gibi konularda merak ettiklerini soruyor. Hattı arayanlar zaman zaman da ‘Saç boyatmak, krem sürmek, makyaj yapmak, tırnak kesmek, burun spreyi, göz ve kulak damlası kullanmak oruç bozar mı?’, ‘Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilir mi?’ gibi sorular yöneltiyor.

İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, müftülük bünyesinde 23 personelin hatta görev yaparak, arayanlara bilgilendirme yaptığını söyledi. Hattı arayanların merak ettiği sorular hakkında bilgi veren Yalçınkaya, “En çok oruç, zekat ve namaz ile ilgili soru oluyor. ‘Sahurda ezan bitene kadar yiyip içebilir miyiz?’ diye soruluyor. Ezan okunduğu zaman yeme içmeyi bırakmalıyız. Depremzedelere zekat verilmesi hakkında sorular geliyor. ‘Torunuma, nİneme, gelinime, damadıma fitre, zekat verebilir miyim?’ gibi soru soruluyor. Gelin ve damada zekat verilebileceğini belirtiyoruz. Ramazan ayında ‘İğne yaptırmak, kulak veya göze damla kullanmak, burun spreyi orucu bozar mı?’ gibi sorular geliyor. Gıda cinsinden olmadığı müddetçe enjeksiyon yaptırmak, burna sprey, göz ve kulak damlasının orucu bozmayacağını anlatıyoruz. Nasıl abdest alırken ağza alınan su orucu bozmuyorsa, sprey, krem kullanımının orucu bozmayacağını söylüyoruz. Fıtır sadakası hakkında soru geliyor” diye konuştu.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.