Borç yapılandırmada rekor artış

Borç yapılandırmada rekor artış
A+
A-

Devlete olan borçlar ile ilgili yapılandırmada tüm detaylar belli oldu. 13 Mart’ta yürürlüğe giren yasa ile birlikte ilk olarak vergi daireleri ve sosyal güvenlik müdürlüklerine ödenecek olan borçlar olmak üzere çok sayıda kurumun alacağı yapılandırılıyor.

Kanun bütününde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı vergi dairelerine başvuran mükellef sayısı 1 milyon 529 bin 285 oldu.

2 milyon 302 bin adet yapılandırma dosyası oluşturulurken, toplam 52,2 milyar TL’lik borç yapılandırıldı. Şimdiye kadar 1,6 milyar liralık tahsilat gerçekleşti.

31 MAYIS’TA SON BULUYOR
Yapılandırmadan faydalanmak için başvuru süresi 31 Mayıs tarihinde sona erecek. Kanun bütününde yapılandırılan borçlar peşin ya da taksitler halinde ödenebiliyor. Peşin ödemeler ile birlikte ilk taksit ödemelerinin 30 Haziran tarihine kadar yapılması gerekiyor.

YAPILANDIRMA KAPSAMI NELER?
Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma bütününde yer alıyor.

Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.