Google CEO’su uyardı!

Google CEO’su uyardı!
A+
A-

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, yapay zekâ sistemlerinin kendi kendilerine öngörülemeyen yetenekler kazanabileceği hakkında endişelerini dile getirdi. Pichai, “Yanlış kullanıldığında çok zararlı olabilir geceleri uykumu kaçırıyor” dedi.

Alphabet ve Google İcra Kurulu Başkanı Sundar Pichai bir röportajında, yapay zekâ teknolojisini benimseme çabasının potansiyel olumsuzluklardan kaçınmak için iyi düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Bloomberg’ün haberine göre Pichai, 60 Minutes röportajında kendisine yapay zekâ ile ilgili olarak geceleri uykularını kaçıran şeyin ne olduğu sorulduğunda, “Yapay zekâ konusunda çalışma ve onu faydalı bir şekilde kullanma konusundaki aciliyet uykumu kaçırıyor. Aynı zamanda da yanlış kullanıldığında çok zararları da olabilir” dedi.

California merkezli Google, hizmetlerinde yapay zekâyı geliştirme ve uygulama konusunda liderler arasında yer alıyor. Google Lens ve Google Fotoğraflar gibi yazılımlar şirketin görüntü tanıma sistemlerine dayanırken, Google Asistan da Google’ın yıllardır yaptığı doğal dil işleme araştırmalarından faydalanıyor. Fakat OpenAI’nin ChatGPT’si yapay zekâ araçlarıyla çok daha hızlı bir şekilde ilerlemek için bir yarış başlattı.

‘TEKNOLOJİ HIZLA İLERLİYOR’
Pichairogramlanmadan Benaglce öğrenerek herkesi şaşırtan Google’ın yapay zekâ uygulaması Bard’la ilgili Google CEO’su Sundar Pichai “Henüz tüm cevaplara sahip değiliz ve teknoloji hızla ilerliyor. Peki bu beni geceleri uyutmuyor mu? Kesinlikle” ifadelerini kullandı.

Google şu anda ürünlerini, kullanıcı istemlerine göre metin, resim, müzik ve hatta video oluşturabilen bir yazılım olan üretken yapay zekâ ile donatmaya çalışıyor. ChatGPT ve bir başka OpenAI ürünü olan Dall-E, teknolojinin potansiyelini gösterdi ve Silikon Vadisi’nden Çin’in internet liderlerine kadar sayısız işletme şimdi kendi tekliflerini sunmaya hazırlanıyor. Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt küresel teknoloji şirketlerini bir araya gelerek standartları geliştirmeye çağırdı ve gelişimdeki herhangi bir yavaşlamanın sadece Çin’e fayda sağlayacağı uyarısında bulundu.

REKABET DİNAMİKLERİNE DİKKAT ÇEKTİ
Sektördeki aciliyet hissine rağmen Pichai, şirketlerin rekabet dinamiklerine kapılmamaları konusunda uyarıda bulundu. Pichai, “Belirttikleri noktalardan biri, böyle bir teknolojiyi çok çok güçlü olduğunda ortaya koymak istemezsiniz çünkü topluma uyum sağlamak için zaman tanımaz. Bunun makul bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Pichai’nin vurguladığı üretken yapay zekânın riskleri arasında, bireylerin aslında söylemedikleri sözleri söylerken gösterilebildikleri deepfake videolar da yer alıyor. Pichai, bu tür tuzakların yapay zekânın düzenlenmesi gerektiğini gösterdiğine değiniyor. Pichai “Topluma zarar veren deepfake videolar yaratmanın sonuçları olmalı. Yapay zekâ ile bir süre çalışmış olan herkes, bunun o kadar farklı ve derin bir şey olduğunu fark eder. Nasıl adapte olacağımızı düşünmek için toplumsal düzenlemelere ihtiyaç duyarız” ifadelerini kullandı.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.