Erdoğan: İstanbul’da toplam 1 milyon nüfuslu iki ayrı şehir kuracağız

Erdoğan: İstanbul’da toplam 1 milyon nüfuslu iki ayrı şehir kuracağız
A+
A-

TRT ortak yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’da toplam 1 milyon nüfuslu iki ayrı şehir kuracağız. Şehrin iki yakasının çeperlerinde yapacağımız bu yerleşimler adeta uydu kent modeli olacak” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Maalesef büyükşehirlerde kiraların ciddi manada yükseltildiğini görüyoruz. Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu bir fırsatçılıktır. Seçimden sonra üzerine gideceğiz. Bu fırsatçılığa yasal düzenlemelerle kesinlikle izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.
Erdoğan’ın açıklamalarından detaylar şöyle:
“(Deprem bölgesi) Gayrimenkullerde hak kaybı olmaması için ekiplerimiz titiz bir çalışma yürütüyor.
Birçok inşaat firmalarımızı deprem bölgesine seferber ettik. Enkaz kaldırma ve zemin etüt çalışmaları devam ediyor. Daha önceki afet tecrübelerimizle deprem bölgesinde süreci hızla tamamlayacağız.
İstanbul’a ilave nüfus gelmesine müsaade etmeyeceğiz. İstanbul’un merkezindeki riskli bölgelerde yoğunlaşan nüfusu, deprem riski az çeperlere dağıtacağız.
İstanbul’da toplam 1 milyon nüfuslu iki ayrı şehir kuracağız. Şehrin iki yakasının çeperlerinde yapacağımız bu yerleşimler adeta uydu kent modeli olacak.
Anadolu ve Avrupa yakasında 130 milyon metrekare yere ihtiyaç var. Bakanlık yerleri belirledi, alanlar riskli binasını dönüştürmek isteyenler için kullanılacak.
Ege bölgemiz için benzer hazırlığımız var. Deprem tehlikesinin olduğu 7 coğrafi bölgede, 7 rezerv şehir için çalışmalara başladık.
(İstanbul) Konutları dönüştürürken, boşalan yerleri yeşil alan ve sosyal donatı alanlarıyla değerlendireceğiz. Yeni toplanma alanları kazandırmış olacağız.
(TCG Anadolu gemisi) İki misli büyüğünü yapacağız, böylece denizlerdeki gücümüzü çok daha artıracağız.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.