33 ilde tek bir kadın milletvekili yok

33 ilde tek bir kadın milletvekili yok
A+
A-

YSK milletvekilliği kesin aday listelerini açıkladı. Yapılan incelemeye göre 33 ilde tek bir kadın milletvekili yok. Meclis’e 117 kadın vekil girmesi ve Meclis’teki kadın oranının yüzde 19.50 olması bekleniyor.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP, TİP ve Yeşil Sol Partisi listeleri üzerinde yaptığı incelemeye göre 33 ilde tek bir kadın milletvekili yok. Yapılan incelemede MHP’nin 40, AK Parti’nin 34, İYİ Parti’nin 22, CHP’nin 21 ilde kadın adayının olmadığı belirtildi. Meclis’e 117 kadın vekil girmesi ve Meclis’teki kadın oranının yüzde 19.50 olması bekleniyor.

KADIN ORANI SADECE YÜZDE 19,50

EŞİK’in 14 Mayıs seçimlerinden sonra Meclis’te yer alması beklenen siyasi partilerin kesinleşmiş aday listeleri üzerinden yapılan incelemeye göre;

• 33 ilden kadın milletvekili çıkmıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca kadın vekil çıkarmamış olan 20 ilden 18’inde bu seçimde de kadın vekil çıkmayacak.

• MHP’nin 40, AK Parti’nin 34, İYİ Parti’nin 22, CHP’nin 21 ilde kadın adayı yok.

• Meclis’e 117 kadın vekil girmesi ve Meclis’teki kadın oranının yüzde 19,50 olması bekleniyor.

• TİP ile Yeşil Sol Parti’nin oy oranları 2018 seçimine göre artacak olursa, ilk sıralarda kadınlara en çok yer veren partiler oldukları için, Meclis’e girecek kadın sayısı da artacak.

• CHP ve İYİ Parti açısından İstanbul, İzmir, Giresun, Karabük, Manisa, Tekirdağ, Zonguldak, Osmaniye gibi bazı illerdeki potansiyel oy artışı, Meclis’e 7-10 arasında daha fazla kadının girmesini sağlayabilir.

• Yeniden Refah Partisi’nin listelerine 48 kadın aday yer alırken, birinci sırada kadınlara yer vermemiş olması sebebiyle, 14 Mayıs seçimlerinde vekil çıkaracak olsa bile, bunlar erkek vekiller olacak.

LİSTELERDE KADIN ORANI EN YÜKSEK PARTİ YEŞİL SOL, EN DÜŞÜK MHP

• Milletvekili listelerinde kadın oranı en yüksek parti Yeşil Sol Parti (yüzde 43,50); ikinci parti ise TİP (yüzde 42,13). Kadın adayı en az olan parti yüzde 15,17 ile MHP. AK Parti’nin kadın aday oranı ise yüzde 18,67.

• Aday listelerinde birinci sırada en çok sayıda kadın vekile yer vermiş olan parti TİP (yüzde 47,06), ardından Yeşil Sol Parti (yüzde 39.08) geliyor. En az sayıda kadını birinci sıraya yazan parti AK Parti yüzde 4,60) ve onu MHP yüzde 8,05) takip ediyor.

• Meclis’e girecek en çok sayıda kadın vekil, 56 kadın milletvekili ile AK Parti’de görünse de oransal olarak değerlendirildiğinde yüzde 41.54 kadın vekil oranı ile Yeşil Sol Parti ilk sırada yer alıyor.

• Listelerde seçilebilir yerlerde yer alan kadın oranı en yüksek olan parti Yeşil Sol Parti (yüzde 41,54) iken en düşük orana sahip parti MHP (yüzde 4). MHP’yi yüzde 11,36 ile İYİ Parti, yüzde 18.18 ile CHP ve yüzde 19.05 ile AK Parti izliyor.

• Listelerdeki kadın oranı ile seçilebilir yere yazılan kadın oranları kıyaslandığında, aradaki farkın en açık olduğu parti TİP, hemen ardından İYİ Parti geliyor. İYİ Parti listesinde yer bulan kadın sayısı 150 iken, seçilebilir yerde sadece 5 kadın aday gösterilmiş. İYİ Parti’yi MHP takip ediyor; MHP’nin listesinde 91 kadın varken, seçilebilir yere yazılan kadın sayısı sadece 2. CHP listesinde 153 kadına yer vermekle birlikte, sadece 26 kadın aday seçilebilir sıralarda yer aldı.

İLLERDEKİ DURUM

• MHP’nin 40 ilde kadın adayı bulunmuyor.

• AK Parti; Adıyaman, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Elazığ, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kırşehir, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Siirt, Sinop, Tokat, Yozgat, Bayburt, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Karabük ve Kilis’te yani toplam 34 ilde hiç kadın adaya yer vermedi.

• İYİ Parti; Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Niğde, Sinop, Tokat, Tunceli, Uşak, Bayburt, Şırnak, Ardahan ve Kilis’te yani toplam 22 ilde hiç kadın adaya yer vermemiştir.

• CHP; Ardahan, Artvin, Bilecik, Bingöl, Edirne, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Karabük, Kastamonu, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak ve Tokat’ta yani toplam 21 ilde hiç kadın adaya yer vermedi.

• Millet ittifakı; Ardahan, Artvin, Bilecik, Iğdır, Kastamonu, Giresun, Gümüşhane, Sinop, Tokat, Kırşehir, Kilis, Şırnak ve Rize’de, yani toplam 13 ilde, 6 parti olarak tek bir kadın aday çıkarmadı.

• Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tüm illerde kadın adaylara, eşit temsile yakın oranda yer verdiği görüldü.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.