İşte Kapalıçarşı’dan döviz taşıyan şirket

İşte Kapalıçarşı’dan döviz taşıyan şirket
A+
A-

Türkiye’nin kaderinin belirleneceği milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerine sayılı günler kala döviz talebinde artış yaşanıyor. TCMB ve BDDK’nın birlikte aldığı sayısız kararın ardından talep bankalardan Kapalıçarşı’ya kayarken günlerdir konuşulan dört tekerlekli devasa kasayla Kapalıçarşı’dan para alan kurumun BOTAŞ olduğu iddia edildi.

Kapalıçarşı’dan hızlıca fiziki dolar talebinde bulunulurken bunun aksine bankalardan döviz almak isteyenlerin belli şartları sağlaması gerekiyor. Hal buyken bankalar ile Kapalıçarşı arasındaki döviz makası arttı.

Ekonomim gazetesinden Yener Karadeniz, 10 Nisan’da yayımlanan haberinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, “tekerlekli demir sandıklarla” her gün Kapalıçarşı’dan dolar topladığı haberleştirmişti.

Haberde belirtilen detaylara göre, sadece Merkez Bankası, demir sandıklar ile çarşıya her gün 5 milyar TL getiriyor ve karşılığında 260 milyon dolar topluyordu.

Konuyla ilgili İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise haber yalanlanmıştı. Açıklamada, “Bahse konu araçlar, gün sonunda Kapalıçarşı’da kuyumcu ve döviz bürolarının kasalarında tutmak istemedikleri nakit veya altınların taşınması için kullanılan özel şirket araçlarıdır. Araçlardaki ‘Kamu hizmeti aracıdır’ yazısı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın gördüğü lüzuma binaen bulundurulmaktadır” ifadelerine yer verilmişti.

BOTAŞ’IN DA ARALARINDA OLDUĞU BÜYÜK ŞİRKETLER
Bloomberg’in haberinde Kapalıçarşı esnafı kasalarla taşınan dövizin BOTAŞ’ın da aralarında olduğu büyük şirketlere gittiğini belirtti. Şirketlerin artan döviz talebinin serbest piyasada kurun yükselişindeki en önemli neden olduğu ifade edildi.

BOTAŞ, konuyla ilgili Bloomberg’e dönüş yapmadı.

Haberde, Kapalıçarşı’daki döviz kuruyla bankacılık sektöründeki döviz kuru arasındaki farkın yüzde 5’i geçtiği belirtildi.

Pazar esnaflarından biri, “Ne yaparsanız yapın ama Türk Lirası tutmayın” değerlendirmesini yaptı.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.