Erdoğan sanatçılar üzerinden muhalefete tepki

Erdoğan sanatçılar üzerinden muhalefete tepki
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Modern’in yeni binasının açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, iktidarları boyunca sanatı ve sanatçıyı koruduklarından bahsetti. Cumhurbaşkanı, geçmişteki iktidarların, ideolojik ayrımlar nedeniyle sanatçılara kötü muamele ettiğini, hala kimi kesimlerin sanatçılara korku iklimi oluşturduğunu, kendilerinin ise “ötelenmiş” sanatçılara iade-i itibar kazandırdığını söyledi.

‘İBB BAŞKANI OLDUĞUMDA KÜLTÜR SANAT ESERLERİ TAHRİP EDİLMİŞTİ’
Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Gazi Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta yaktığı istiklal meşalesini 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etmesiyle taçlandırdı. İnşallah biz de Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı’mızın inşasını yapıyoruz. Yılda ortalama yüzde 5,5 büyüme kaydederken, kalkınma hamlelerimizi sürdüreceğiz. 100. yılımızı ülkemize yakışır bir görkemle kutlayacağız.

Özgün kültür sanat ürünleri ortaya çıkarmada istediğimiz aşamaya gelemedik. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini devraldığım günü hatırlıyorum. O zamanlar bu eserler tahrip edilmiş ya da görmezden gelinmişti. O zamanlar İstanbul için daha iyisini yapmak için harekete geçtiğimizde de neler yapıldığını hatırlayın.

‘FARKLI DÜŞÜNEN SANATÇILARIMIZI TEHDİT ETTİLER’
Bugüne kadar hep farklı düşünen sanatçılarımızı tehdit ettiler, mahalle baskısı ve bir korku iklimi oluşturarak insanları sindirmeye çalıştılar. Hala bu hoyrat tavırlarından vazgeçmediler, bizler ise bunları aştık. Kültür ve sanat hayatımıza zenginlik katacak her türlü projeyi teşvik ederek yola devam ediyoruz. Sanatçılarımıza destek vermeyi teşvik ediyoruz. Eskiden resmi ideoloji tarafından cezalandırılmış, ötelenmiş kim varsa hepsine kucak açtık. Nazım Hikmet’e 58 yıl sonra yeniden Türk vatandaşlığı verdik.

Her ne kadar birileri karalamaya çalışsa da tüm çalışmalarımızı milletimiz takdir ediyor. Ülkemizin her yerine kültür sanat alanları kazandırdık. Bugün Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in yeni binasını kazandırmamızda emeği olan Eczacıbaşı ailesine teşekkür ediyorum. Nejat Bey’in isteği ve ardından ailesinin onun hayaline sahip çıkılmasıyla bu gerçekleşti.

Her yaş ve kesimden insanımızı sanatla tanıştıran ve sevdiren İstanbul Modern’in önemini görüyorum. Yeni binanın şehrimize büyük değer kazandırdığına inanıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza, Eczacıbaşı Holding’e, Doğuş grubuna teşekkür ediyorum. Ayrıca bunun bir zihinsel devrimin de önemli adımı olduğunu ifade ediyorum.”

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.