Kritik görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ve Özdağ’dan ortak açıklama

Kritik görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ve Özdağ’dan ortak açıklama
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ bugün bir görüşme yapacak. Kılıçdaroğlu, kritik görüşme için Zafer Partisi Genel Merkezi’ne geldi.

‘OĞAN’LA BİRLİKTE DE OLABİLİR’

CHP’den yapılan açıklamaya göre, görüşme Zafer Partisi’nin Genel Merkezi’nde saat 13.30’da yapılacak. Özdağ dün yaptığı açıklamada, “Önce ayrı ayrı görüşeceğiz sonra Sinan Oğan’la birlikte de görüşme gerçekleştirilebilir” demişti.

İLK ADIM DAVUTOĞLU’NDAN GELDİ

Oğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda aldığı oyların ikinci tur hesaplarında kritik hale gelmesi sonrasında, Millet İttifakı’ndan ATA İttifakı ile ilk teması gerçekleştiren taraf Gelecek Partisi olmuştu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, önceki akşam Oğan ile bir araya gelmişti.

Ankara’da bir ofiste gerçekleşen görüşmeye, Gelecek Partisi’nin ülkücü çevrelere yakınlığıyla bilinen Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün de katılmıştı. Kaynaklar, yaklaşık üç saat süren görüşmede Oğan’ın ikinci tur tavrının ele alındığını ve görüşmenin olumlu geçtiğini söylemişti.

FERAMUZ ÜSTÜN: BİZE YAKIN OLDUĞUNU HİSSETTİM

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve Yardımcısı Feramuz Üstün’ün Ankara’da Oğan’la iki saat görüştüğünü hatırlatan Saymaz, şu ifadeleri kullandı:

Üstün ise Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada, Oğan’ın yaklaşımı hakkında şu yorumu yaptı: “Olumlu. Masa adına biz bir teklifte bulunamayız ama tavrının önemli olduğunu, bu süreci etkileyeceğini, psikolojik üstünlüğü değiştireceğini söyledik. Arkadaşlarıyla değerlendirdikten sonra karar verecek. Bize yakın olduğunu hissettim. Diğer tarafla alakalı kafasında bir şey yok.”

MHP DIŞLIYOR

Cumhur İttifakı cephesinden ise Oğan’a ‘karışık’ mesajlar geliyor. Eski partisi MHP’nin dışlayıcı tavrı dikkat çekerken, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da son olarak “Aldığınız oyu pazarlamaya kalkarsanız; ticarete dönüştürseniz o seçmen size çok hoş geldin demez” çıkışı yapmıştı. Yıldırım’ın bu sözleri, Oğan’ın son olarak New York Times ile söyleşisinde “bakanlıkla yetinmeyip cumhurbaşkanı yardımcılığı isteyebileceğinin” sinyalini vermesi üzerine geldi.

Çok sayıda yorumcu ise Oğan’ın aldığı oyların büyük bölümün tepkisel olduğunu, protesto oy veren seçmenlerin yönlendirmeye gerek duymadan ikinci tur kararlarını kendilerinin alabileceğini söylüyor.

İKİ LİDER ZAFER PARTİSİ GENEL MERKEZİ’NDE

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Zafer Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İki liderin görüşme sonrası açıklama yapması bekleniyor.

pp.jpg

Görüşmeden ilk fotoğraf paylaşıldı.

kk.jpg

‘BİZ KENDİ DÜŞÜNCELERİMİZİ AYRINTILARIYLA AKTARDIK’

Görüşme sonrası basın açıklaması düzenleyen iki liderden ilk önce Kılıçdaroğlu söz aldı. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Kendileri ile gayet güzel toplantı yaptık. Türkiye’nin sorunlarını, dünya sorunlarını masaya yatırdık. Ben sayın Genel Başkana Millet İttifakı’nın liderlerinin görüşlerini, çalışmalarımızı, mutabakat metnini, anayasa değişikliği konusundaki düşüncelerimiz konusunda bilgilendirdim.

Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var, dayanışmaya ihtiyacı var, sorunlarını aşmaya ihtiyacı var. Sayın Genel Başkan arkadaşları ile görüşecek. Biz kendi düşüncelerimizi ayrıntılarıyla aktardık.”

son.jpg

‘ATA İTTİFAKI’NIN DİĞER PARTİLERİ VE OĞAN İLE DE GÖRÜŞEĞİZ’

Ümit Özdağ ise, şunları kaydetti:

“Bazı sorularımız vardı onları sorduk, ayrıntılı olarak cevaplar aldık. Aldığımız cevaplar çerçevesinde değerlendirmeler yapacağız. ATA İttifakı’nın diğer partileri ve Sinan Oğan ile de değerlendirme yapacağız ve kısa zaman içinde Türk kamuoyu ile görüşlerimizi paylaşacağız.”

İki liderin basın açıklamasının ardından genel merkezin önünde toplanan kalabalık, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.