Ümit Özdağ ‘bakanlık’ iddialarına yanıt verdi

Ümit Özdağ ‘bakanlık’ iddialarına yanıt verdi
A+
A-

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Kılıçdaroğlu’na destek kararının ardından merak edilen Millet İttifakı kazanırsa İçişleri Bakanı olacağına dair iddiaları yanıtladı. Özdağ, “Bakanlık meselesi hükümet kurulmadan konuşulacak bir şey değil. 28 Mayıs’tan sonra konuşuruz kararına bağladık. Ben isterim, partim de ister. Cumhurbaşkanı olacak Sayın Kılıçdaroğlu’nun yetkisi dahilinde diğer paydaşlarıyla konuşacağı konudur” dedi.

Sabah saatlerinde Twitter’dan yaptığı bir paylaşımla Millet İttifakı’nın kazanması halinde İçişleri Bakanı olacağına dair iddialara sebep olmuştu. Özdağ, CHP Gençlik Kolları’nın duvarlara ‘Suriyeliler gidecek’ yazdığına dair haberi alıntılayarak, “Söz, ben İçişleri Bakanı olarak yollayacağım” notunu düşmüştü.

Daha sonra Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp ortak protokol imzaladıktan sonra Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirten Özdağ, ‘bakanlık’ iddialarına yanıt verdi.

Sözcü TV’nin canlı yayınına katılan Ümit Özdağ, gündemi değerlendirdi.

Ümit Özdağ’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“28’inde Türkiye bir seçim yapacak. Bu seçimde Atatürk çizgisinde Türk milliyetçileri kuruluş esaslarını, Anayasa’nın ilk 4 maddesini ve 66. maddesini savunan seçmenler ve bunlar bizim seçmenlerimiz değil. Birçok partide bizim gibi düşünen seçmenler var. Çok kirlilik vardı bu konularda, Türklük çıksın gibi. Biz Zafer Partisi olarak buraya kadar dedik ve bu noktada seçmenin büyük bir çoğunluğunun ortak talebi olan Anayasa’nın ilk 4 maddesinden vazgeçilmeyeceği hususunu gündeme getirdik.

‘BEN DE ORADA YENİ BİR AFGANİSTAN OLUŞUR DEDİM’
Süreçte ikinci adım geldi. Kök mesele olan 13 milyon sığınmacıyı iki tarafla da paylaştık, onlar da bize katıldı. AK Parti temsilcisi Numan Bey, çözüm önerilerini anlattı bana, 5 milyon Suriyeli olduğunu söyledi. Onların geri dönüşüyle ilgili Suriye’nin kuzeyinde proje yaptıklarını, 1 milyon kişiyi göndereceklerini söyledi. Ben de orada yeni bir Afganistan oluşur dedim. Rusya ve İran’la yapmış olduğunuz Astana Anlaşması’na göre aykırı dedim.

‘KEMAL BEY’İ DESTEKLEMEYİ KABUL ETTİK’
Görüşmeler bu noktada tıkandı. CHP Genel Başkanı ise bizim önerimiz olan 13 milyon sığınmacının 1 sene içerisinde vatanlarına dönmesi konusunda ortaya koyduğumuz projeyi kabul etti. Bundan dolayı biz de Kemal Bey’i desteklemeyi kabul ettik.

‘KEMAL BEY’E OY VERİN DEDİK’
Sabah yaptığım açıklamada tüm seçmene seslendim. Ülkemizin göçmenistan olmasını istemiyorsanız, sınırlarda tekrar güvenlik sağlansın istiyorsanız, çocuğunuza babanızdan aldığınız Türkiye’yi vermek istiyorsanız, ülkemizin varlığını konuşuyoruz; onun için Kemal Bey’e oy verin dedik. Türkiye’nin güvenliği konusunda Kemal Bey ile anlaştık.

‘HÜKÜMET KURULMADAN KONUŞULACAK BİR ŞEY DEĞİL’
Bakanlık meselesi hükümet kurulmadan konuşulacak bir şey değil. Altılı Masa da arasında konuşmamış. 28 Mayıs’tan sonra konuşuruz kararına bağladık. Ben isterim, partim de ister. Cumhurbaşkanı olacak Sayın Kılıçdaroğlu’nun yetkisi dahilinde diğer paydaşlarıyla konuşacağı konudur. Biz bunu sadece Kemal Bey ile konuşuruz. Bizim için önemli olan Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerinin muhafaza edilmesi, terörle, devletin varlığını savunacak politikaların savunulması ve sığınmacıların dönüşünü protokol ile netleştirdik.

‘SURİYELİLER, AFGANLAR KALSIN DİYORSANIZ ERDOĞAN’A VEREBİLİRSİNİZ’
Benim tüm Türk halkına çağrım şu: Bir konuda karar verin. Sığınmacıların kalmasını istiyor musunuz? Yılda 11 milyar dolar harcamak istiyor musunuz? 2011’den bu yana her Türk vatandaşının cebinden bin 800 – bin 900 dolar çıktı sığınmacılar için harcanan. Benim param bol, harcamalar devam etsin, Suriyeliler Afganlar kalsın, yenileri de kalsın diyorsanız huzur içinde Erdoğan’a verebilirsiniz.

‘SÖZ 1 SENE İÇERİSİNDE HIZLI VE HUKUKA UYGUN ŞEKİLDE GÖNDERECEĞİZ’
Hayır gitsin diyorsanız; onlar gidince kiralar düşsün, enflasyon, hayat pahalılığı azalsın, biz işimizi kaybetmeyelim diyorsanız, eşlerimiz çocuklarımız, annelerimiz sokağa çıktığında Türk kadınlarına cariye gözüyle bakan kitleler sokakları işgal etmesin diyorsanız o zaman Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğinizi verin ve söz 1 sene içerisinde hızlı ve hukuka uygun bir şekilde vatanlarına göndereceğiz. Yasalar, Suriye’de iç savaş bitince geri dönüş esastır diyor. Biz bunu uygulayacağız.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.