Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sinan Oğan ve kabine açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sinan Oğan ve kabine açıklaması
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk-Kanal D canlı yayınında açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan açıklamalarından satır başları:

Hep kendimizle yarıştık. Seçim için direkt Kandil’in uzantılarından destek aldılar. Yüzde 1 bile oy potansiyeli olmayanlara 40 tane kadar vekil verdiler.

Herhangi bir rehavet olmasa dahi benim bir siyasetçi olarak tedbirimi almam lazım. Teşkilatımı da uyaracağım da zafer sarhoşluğuna kapılmasınlar.

Sivas bambaşkaydı. Caddeleri söylemiyorum, meydan 100 bin kişiydi. Muhteşemdi. Şu anda 7’li masanın etrafındakilerden biri de oralı. Buraya geldi mi diyorum, gelmedi, hangi yüzle gelecek diyorlar. CHP’nin Temel Bey ile idamına varıncaya kadar talepleri var. Sivas, acaba niçin böyle bir atılım yaptı. 3 vekil bizde 1 de MHP’de şu anda biz Cumhur İttifakı olarak Sivas’tayız. O coşku anlatılır gibi değil, Ankara-Sivas 2 saat, konfor yüksek. 1 ay ücretsiz deyince cazibe arttı.

Bir defa güçlü Türkiye ideali ve Türkiye yüzyılı vizyonu. Referans olarak baktığımızda Kılıçdaroğlu’nun var mı? 10 tane büyükşehir belediye başkanlığı var, buralarda siz ortaya ne koydunuz? İstanbul, Ankara sizde. 15 kez seçime girdi, hepsini kaybetti. Bu millet, durduk yere seni reddetmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir deyip geçmeyin. Bunlar sizde, buralarda eseriniz yok, bu millet merkezi yönetimde size oy vermez.

Yerel yönetimde bir referansınız olursa, millet bunu yerelde gösterdiğine göre merkezi yönetimde de bunu ortaya koyar, der. İstanbul, Ankara tartışılmaz, taşır.

Türkiye Yüzyılı yol haritasını biz hayata geçireceğiz, eğitim, sanayi, ticaret, tarım, sağlık ve her şeyden önce terörle mücadele var, bunları bir kenara koyamayız. Terörle mücadele konusunda çok iyi bir duruma geldik. Diyarbakır’da eskiden akşam sokağa çıkılmazdı. Şimdi gençlerle birlikte rahatça geziyorsunuz. Bu bölgelere yatırım olmuyordu, şimdi yatırım başladı. Terör korkusu yatırımcıdan çekilince o da benim için artık sağlıklı bir zemin oluştu ben de gidip yatırım yapabilirim diyor.

21 yıllık kazanımlara bakarak bölge insanları da buralarda yatırıma girecek. Savunmada, Kızılelma’ya bakacak, öteki taraf da Togg’ bakacak. Artış var oranlarında o da buradan geliyor.

Biz kazanınca kimse kaybetmeyecek. Yatırımcı yatırım yapacak. Turizmin en büyük yatırım dönemi bizde, 100 milyar dolar hedef koyduk. Mehmet Bey, çok ciddi bir performans ortaya koydu, sektörde ciddi sıçramalar oldu. Kovid’e rağmen onlarla bu yolu yürüdük ve şu ana geldik. Seçim ve icraat dönemi ayrı ancak siyasetin doğasında rekabet var, biz bunu her alanda teşvik ettik. Buna yönelik teşvik primleri de verilirse yarış başlar.

Bazı birileri gerilim ve kutuplaştırma ve siyaset dilini zehirleyerek yol alsın, biz kucaklamaya devam edeceğiz. Bizim kültürümüzden de gelen bir davranış o yüzden taviz vermeyeceğiz. Önemli olan o akşam sandıktan ne çıkacak. Kılıçdaroğlu kazanırsa terör örgütleri, Londra tefecileri kazanacak. Dergi kapaklarından millete ayar verenleri gördünüz.

Milletimin her bir ferdi, siyasi görüşü ne olursa olsun benim için önemli. Ne diyorlar, cehennemim kapısı, dipsiz karanlık. Yıkacağız, kaldıracağız. Bunları kullananların psikolojisinin iyi olması mümkün değil, bırakın millet, dürüst davranmayı sizden öğrenmesin. Bunlar toksik ilişkiler kurdu, işleri buralara getirdi. Hala umut aşılamak ve ufuk çizmek yerine negatif bir siyasi söylem kullanıyorlar.

Türkiye’de parlamentoda kadın sayısını artıran en önemli parti AK Parti’dir. Bizi parlamentoda 17 kadın vekil vardı, en geç vekiller bizim. En genci 24 yaşında ve 2 fakülte mezunu, teşkilatın kendi kademelerinden gelmiş bir kızımız. Parlamentoda adeta gençliğin temsilcisi konumunda olacaklar. Kadına şiddeti kesinlikle reddeden bir partiyiz. İki yerden geliyor, bizim değerler sistemimiz içerisinde kesinlikle yasaklanmıştır.

AK Parti’nin içerisinde kesinlikle mümkün değildir, parlamentodaki kadın sayısını daha da artırmanın gayretinde olduk. Kadınlarımızın ve her bir vatandaşımızın özgür ve eşit yaşaması için gerekli adımları biz attık ama karşımızda hep CHP’yi bulduk. Neyi başardıysak hep CHP’ye karşı başardık.

Kadınlarla ilgili söylemlerinde samimi değiller. Başörtüsüne özgürlük getirdiğimizde Kılıçdaroğlu iptali için hemen AYM’ye başvurdu. Yardımcısı olan kadın, üniversite kapılarında özellikle kızlarımızın başörtüleriyle ilgili o odalara da ikna odası adını koymuşlardı. Geçmiş dönem yardımcısı Nur Serter. Diyor ki, biz hiçbir zaman…

Bu, senin yanındaydı, ikna odaları kurucusu. Kızlar neler çekti, benim kızlarım da aynı sıkıntıyı yaşadı, kızımı bir arkadaşımın müdür olduğu okula gönderdim. Bunlar hep aynı zihniyet, değişen bir şey yok.

Bunca insanlar, bu kızlar, mezun oluyorlar. Birçoğu doktor, mühendis, hukukçu, hakimi, savcısı var. Başörtülü kızlar. Hepsinin önü açık. Bizim partimizde başı örtülü başı açık hepsi var. Kadına şiddetin adeta yok olma noktasına geldiği dönem bizim dönemimizdir, şakası yok, ümüğünü sıkarız. Belediye başkanı olduğumdan beri her yerde, başı açık olanları trenden atacaklar dediler, Pendik Tuzla bölgesinde birisi düştü, atacak dediler, attılar.

Türk kadının gayretine, liyakatine güveniyorum, her alanda destekliyorum. İşçisinden eğitimcisine, emeklisinden ev hanımına hiçbir kadın hakkını kaybetmedi ve nice haklara kavuştu. Kadınlarımızın başarıları karşısında şapka çıkarıyoruz.

Eğitimde özellikle fersah fersah aşama kaydettiler, hepsi üst düzeyde görev alıyorlar. Kadınlarımızın önlerini aştık. Eğitimde yüzde 70’lerden 84’e çıkardık. Eğitimi başarırsak Türkiye’nin dünya standardındaki yeri yükselecektir.

Kazanırsak, önce istişareleri yapacağız, arkadaşlarımızla. Sonra öncelikle Kabine kuracağız. Külliye’deki arkadaşlarımla değerlendirmeler yapıp ülkemizi büyütecek adımları atacağız.

Cumhurbaşkanlığı ve partimin sözcüsü vasıtasıyla gerekli adımları atacağız, parlamentoda Cumhur İttifakı var, onlarla gerekli değerlendirmeleri yapacağız.

Benim milletim samimiyet testini çok iyi yapar, bu konuda kaybettiler. Bunların yaptığı takiyeciliktir, onu da millet yutmaz. Geçmiş halk partisi zihniyetinde kaldı, düne kadar terörist sevicilerdi, firarilere kapı açan, Selo’ya çıkmasını istiyorsanız oyu Kılıçdaroğlu’na vereceksiniz diyen Kılıçdaroğlu değil mi? Bu adam ne yaptı, 51 Kürt kardeşimizin Diyarbakır’da ölümüne neden oldu. Cezasını çekiyor ama çıksın diye bana oy verin diyor. Kandildekiler, destekleyin diyor. Onların desteğiyle devam eden Kılıçdaroğlu var, milliyetçiler bunu kabul eder mi?

Halk diyor ki her yerde bunları ne zaman indireceksiniz diyorlar. Allah razı olsun, diyorlar, buralarda her yer pırıl pırıl, yaylalara çıkıyor herkes, düne kadar çıkılmıyordu. Küçük Ağrı ile Büyük Ağrı arasına ne zaman teleferik çekeceksiniz, diyorlar.

Çanakkale’deki köprü, aklın kabul edebileceği değil ama azmederseniz yaparsınız. Kılıçdaroğlu gibi adamlar bunu yapamaz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık, karşımıza önce CHP’liler çıktı. Ben CHP çadırını ziyaret ediyorum, bana neden köprüye kendi adını koymadın diyorlar, çünkü o anlayışla yetiştiler.

Terörü kaynağında kurutma noktasında ilerliyoruz. Kılıçdaroğlu, biz Suriye’nin kuzeyinde adımlar atacağız diyorlar, Suriye’nin kuzeyinde bize yakın yerlerde ciddi manada operasyonlarımız var. Kılıçdaroğlu’nun beraber hareket ettiklerinin derdi başka.

Sinan Bey’in bize katılımı herhangi bir pazarlıkla ilgili değil. Şu anda Cumhur İttifakı’nın bir elemanı gibi çalışmalara başlamış durumda, önemli bir gelişme, taban bu yapıyı görünce Antalya gibi bir yerde çok daha farklı yaklaşımı olacaktır.

Sinan Oğan Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere katıldı, ardından da Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı almıştır, herhangi bir pazarlık yok, benim yapımda böyle bir şey yok, Kılıçdaroğlu’nun yapısında olan bir şey bu, toplamı 1 puan etmeyenlere 40 vekil verdi, kendi partisini adeta eritti. Pazar gününden itibaren oralar karışacak, kendi tabanı bunun hesabını soracak, ortaklar içerisinden de bazı kopuşlar olacak, detayına girmeyeyim.

Bu vatanı böldürtmeyeceğim. İlkesel anlamda Sinan Bey’le ortak noktalarda buluşuyoruz, terörle mücadele adımlarını kendisi de paylaşıyor, bunun yanında Türklük dünyası ile olan münasebetler, en önemli hassasiyetlerimizden.

Türk Devletleri Teşkilatı konusunda da aynı yerdeyiz, mülteciler ile ilgili şunu da söyledik, Suriye’nin kuzeyinde briket evler diye bir planımız var, bir adım da Katar destek veriyor ve 1 milyon mülteciyi iskan edebileceğimiz bir konut yapımına Suriye’de başlıyoruz. Azami 1 seneyi bulabilir, buna 4-5 ay diyemeyiz ama briket evler çok seri. Bir yandan oralara yerleşim, 450 500 bin dönüş var.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.