Dünya Sefalet Endeksi 2022 açıklandı

Dünya Sefalet Endeksi 2022 açıklandı
A+
A-

Her yıl açıklanan ve John Hopkins Üniversitesi’nden Uygulamalı Ekonomi Profesörü tarafından hazırlanan Yıllık Sefalet Endeksi 2022 raporu açıklandı.

157 ülkenin yer aldığı listenin en başına 414.7 puanla Zimbabve oturdu. Türkiye’de son yıllarda zirve yapan enflasyon nedeniyle sefalet endeksinde 10. sırada yer aldı.

Euronews’te yer alan habere göre 157 ülkenin yer aldığı bu listede Türkiye, 2022’de sefaletin en yüksek olduğu 10. ülke olarak sıralandı. Türkiye’nin sefalet endeksi 101.601 olarak hesaplandı.

Türkiye’de sefalet endeksine en çok etki eden faktörün yüksek enflasyon olduğu belirtildi.

SEFALETİN EN AZ OLDUĞU ÜLKE

Hanke’nin endeksine göre, “sefaletin” en az olduğu ülke İsviçre oldu. İsviçre’nin sefalet puanı 8.51 olarak hesaplandı. Hanke makalesinde endeksin nasıl hesaplandığını “Benim Yıllık Sefalet Enfeksi (HAMI) versiyonum, yıl sonu işsizlik (iki ile çarpılır), enflasyon ve banka kredisi oranlarının toplamından, kişi başına düşen reel gayrisafi yurt içi hasıladaki yıllık yüzde değişiminin çıkarılmasıyla elde edilir.” şeklinde açıkladı.

Hanke’ye göre, ekonomik alanda sefalet yüksek enflasyon, yüksek borçlanma maliyetleri ve işsizlikten kaynaklanma eğiliminde ve bu sefaleti azaltmanın kesin yolu ekonomik büyümeden geçiyor.

TÜİK 2022 ENFLASYONUNU KAÇ AÇIKLAMIŞTI?

TÜİK’e göre yüzde 44, ENAG’a göre yüzde 105. Ekonomist İstihbarat Birimi, Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünümü Raporu, Dünya Bankası, Uluslararası Çalışma Örgütü, ülkelerin merkez bankaları ve istatistik kurumları, Hanke’nin Yıllık Sefalet Endeksi için veri kaynakları olarak kullanıldı.

Kaynak: Medyatava

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.