Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı
A+
A-

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 5-5,25 aralığında sabit tuttu.

Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon hedeflediği belirtilerek, bu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 5-5,25 aralığında tutulmasına karar verildiği aktarıldı.

Böylece Fed, politika faizini 15 ay sonra ilk kez sabit tuttu.

– Yüksek enflasyon karşısında Mart 2022’den bu yana 10 faiz artırımına gidilmişti

ABD’de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’de 25 baz puan artışla 2018’den itibaren ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı.

Fed, geçen yıl mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından itibaren en hızlı faiz artışını gerçekleştirmesinin ardından haziran toplantısında 75 baz puanla 1994’ten itibaren en güçlü faiz artırımına gitmiş, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı.

Geçen yıl art arda 4 toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına giden Fed, geçen yılın son toplantısında 50 baz puanlık artışa giderek faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştı. Banka, 2023’ün ilk toplantısında 25 baz puanlık artışla faiz artış hızını yavaşlatmaya devam etmişti.

Fed, mart ve mayıs toplantılarında da faiz oranını yine 25’er baz puan yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığına çıkarmıştı. Mayıs toplantısında, geçen yılın mart ayından bu yana 10’uncu faiz artırımını gerçekleştiren Banka, faiz oranını toplamda 500 baz puan yükseltti.

ABD’de enflasyon, geçen yıl haziranda yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak mayısta yüzde 4 olarak kaydedilmişti.

İki gün süren FOMC toplantısının ardından Fed’den yapılan açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda büyümesini sürdürdüğüne işaret ettiği belirtilerek, iş kazanımlarının son aylarda güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük kaldığı ancak enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği aktarıldı.

ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğuna dikkati çekilen açıklamada, “Hanehalkları ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğu, FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği belirtildi.

Toplantıda federal fon oranı aralığının sabit tutulmasının, FOMC’ye gelen bilgileri ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirme imkanı vereceğine işaret edilen açıklamada, enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının boyutunu belirlerken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırma, para politikasının iktisadi faaliyet ve enflasyona etkilerindeki gecikmeler ile ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alınacağı kaydedildi.

Açıklamada, Komite’nin, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürme konusunda kararlı olduğunun altı çizildi.

Fed, ekonomiye ilişkin tahminlerinde, yılın ilerleyen zamanlarında olası ek faiz artışlarının sinyalini verdi.

– Fed bu yıla ilişkin faiz tahminini yükseltti

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, federal fon oranına ilişkin tahminini bu yıl sonu için yüzde 5,1’den yüzde 5,6’ya yükseltti.

Fed’in federal fon oranına ilişkin 2024 yılı için tahmini yüzde 4,3’ten yüzde 4,6’ya, 2025 yılı için de yüzde 3,1’den yüzde 3,4’e revize edildi. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5’te tutuldu.

Banka’nın enflasyon tahminleri ise bu yıl için yüzde 3,3’ten yüzde 3,2’ye çekilirken, 2024 için yüzde 2,5 ve 2025 yılı için yüzde 2,1 olarak korundu.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ilişkin tahminler de bu yıl için yüzde 3,6’dan yüzde 3,9’a yükseltildi. Gelecek yıl için yüzde 2,6’da sabit tutulan Fed’in çekirdek enflasyon tahmini, 2025 yılı için yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye çıkarıldı.

ABD ekonomisinin büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 0,4’ten yüzde 1’e yükseltilirken, gelecek yıl için yüzde 1,2’den yüzde 1,1’e, 2025 için de yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e düşürüldü.

İşsizlik oranına ilişkin tahminler de bu yıl için yüzde 4,5’ten yüzde 4,1’e, 2024 ve 2025 için ise yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e çekildi.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.